StoryEditor

70 lat Hodowli Roślin w Strzelcach

Tuż po II wojnie światowej, 8 listopada  1945 r. zarządzeniem Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w Łodzi został powołany Zakład Hodowli Roślin Strzelce. Za dwa tygodnie przypadnie więc okrągła, 70-ta rocznica, prowadzenia prac w tej jednej z wiodących spółek hodowlanych w Polsce. Historię tę przypomniał prezes spółki - Wojciech Błaszczak podczas uroczystości obchodów 70-lecia Hodowli rośli w Strzelcach, Grupa IHAR.
26.10.2015., 10:10h

Jeszcze w 1945 r. w Strzelcach utworzono pracownię hodowli pszenicy ozimej. W 1948 r. do zadań zakładu doszły prace nad jęczmieniem jarym. W 1951 r. Zakład Hodowli Roślin w Strzelcach został włączony do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacja Roślin w Radzikowie. Odrębne przedsiębiorstwo państwowe o nazwie Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Strzelce powstał w 1968 r. W Strzelcach oprócz zbóż prowadzono prace nad hodowlą takich gatunków jak proso, lucerna, mniszek kok-sagiz, szczeć, soczewica, buraki pastewne, czumiza i krokosz. Jednak w 1970 r. Jan Rydzewski podjął decyzję o zaprzestaniu prac nad gatunkami o mniejszym znaczeniu i skupiono się nad roślinami rolniczymi - najistotniejszymi z punktu widzenia gospodarki tamtych czasów. Nad częścią z tych gatunków prace kontynuowano w innych ośrodkach należących do IHAR, np. rośliny oleiste do Poznania, pszenica jara do Kończewic, grochy i peluszki do Olsztyna, saradela do Bąkowa.
Pierwszą odmianę pszenicy ozimej zarejestrowano dopiero w 1964 r. (prace hodowlane trwały wtedy około 20 lat - nie było metod przyspieszania hodowli dzięki np. inżynierii genetycznej). Odmianą tą była Kutnowianka. W 1986 r. zarejestrowano pierwszą odmianę owsa - Płatek. Wieloletnie prace hodowlane zaczęły procentować rejestracją kolejnych odmian. Podczas gdy w ciągu pierwszych 25 lat zakładu zarejestrowano 3 odmiany (oprócz pszenicy Kutnowianki jeszcze dwie odmiany prosa: Strzeleckie Zielone i Strzeleckie Żółte), to w latach 1970-1990 było to już 10 odmian (pszenice: Strzelecka i Jawa, jęczmień jary: Klimek, owies: Płatek, Góral, Santor, Karol, bobik: Tom, łubin, Tonik, wyka: Cybis). W ostatnich 25 latach odmian wprowadzanych na rynek było już 63. Wśród nich rolnikom znane są takie jak np.: pszenice Zyta, Symfonia, Tonacja, Rywalka, Fregata, Ostka Strzelecka, Bamberka, jęczmień jary: Skarb, Promyk, Suweren, owies: Sławko, Bajko, Amant, Polar, bobik: Titus, Granit, Akord, Albus. To dorobek tylko zakładu w Strzelcach.
15 lat temu powstała spółka: Hodowla Roślin Strzelce grupa IHAR. 100% udziałów spółki posiada Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. W chwili zakładania jej kapitał zakładowy wynosił nieco ponad 36 mln. zł. Na koniec 2014 r. był 2,5 raza wyższy - ponad 85 mlz. zł. Obecnie w skład Hodowli Roślin w Strzelcach Grupa IHAR wchodzą inne zakłady zajmujące się hodowlą roślin rolniczych pod auspicjami IHAR. W strukturze firmy są: Zakład Główny Strzelce, Oddział Borowo (woj. wielkopolskie), Oddział Kończewice (woj. kujawsko-pomorskie) i Oddział Małyszyn (woj. lubuskie).
Dzięki ostatnim wysiłkom hodowców z Hodowli Roślin w Strzelcach mamy do dyspozycji nowości, choćby takie, jak pszenica Pokusa, czy błyskawiczna odpowiedź firmy na wyzwanie rynku – pszenica typu orkisz – Rokosz. Wśród kreacji znajduje się też wiele zasłużonych odmiany pszenżyta, np. Alzo, Bogo, Gabo, Mieszko, które ze Strzelec zdobywa świat, a także nowe odmiany pszenżyta, jęczmienia, owsa i rzepaku.
tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 12:04