StoryEditorWiadomości rolnicze

Bioregulacja cukru

15.12.2015., 12:12h
  W tym roku susza nie tylko miała wpływ na niskie plony buraków cukrowych, ale także na niższą niż zwykle zawartość cukru. W wielu przypadkach poziom cukru w korzeniach buraka był poniżej 16%, a to oznacza już potrącenia przy zapłacie rolnikowi za materiał, jaki dostarczył do cukrowni.

Marian Garbal osiągający bardzo wysokie plony buraków cukrowych podkreśla, że nie tyle plony, co właśnie zawartość cukru jest najważniejsza i to ona w dużej mierze decyduje o opłacalności uprawy. Sam uzyskał wynik dobry jak na ten rok – 16,5%.

 

– Susza miała wymierny wpływ na spadek cukru ponieważ buraki w jej wyniku straciły ulistnienie, następnie wraz z przyjściem deszczy zaczęły je regenerować kosztem zawartości cukru i wzrastania korzeni. Aby powstrzymać ten niekorzystny proces, zastosowałem bioregulator Kelpak, który zazwyczaj jest stosowany wiosną w warunkach stresowych takich jak: przymrozki oraz wczesna susza. Wykonując ten zabieg pod koniec września była to sytuacja nadzwyczajna, ale myślę, że efekt został osiągnięty, bez tego nie uzyskali byśmy 16,5% cukru. Najprościej mówiąc, Kelpak nie pozwolił, aby liście wyciągnęły cukier z korzeni  – stwierdził Marian Garbal.

Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 51–52/2015 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 13:45