StoryEditor

Tajemnice mistrzów holenderskich

18.12.2015., 10:13h
– Jaka piękna marchew! Pewnie z Holandii. – Zobacz, jak nasza marchew wygląda w tych nowych workach, zupełnie jak holenderska! Tego typu opinie i komentarze można usłyszeć w wielu zakątkach Polski. Jak oni to robią? Uchylamy rąbka tajemnicy.

Polska to nie Holandia. Nie oznacza to, że rozwiązań stosowanych przez tamtejszych rolników nie da się zaadaptować do naszych warunków. Pierwszą i najistotniejszą różnicą jest klimat – w Polsce przejściowy (w większości kraju z silnym wpływem kontynentalnego), w Holandii morski – łagodniejszy, ale też bardziej zmienny; drugą – dostępność wody i rodzaj gleby.

Chęć modyfikacji metod uprawy marchwi w naszym kraju kończy się konkluzją, że zmiany nie mają sensu, ponieważ w Holandii jest inna gleba i dlatego plony są lepsze. To duże uproszczenie, ponieważ o żyzność gleby można zadbać, stosując się do wskazówek doradców.
Przedstawione w tym artykule informacje to jeden z możliwych schematów uprawy marchwi, stosowanych w Holandii, na ciężkich glebach w rejonie Emmelord. Istnieją też inne i nie wszystkie można zastosować w Polsce...  Agnieszka Mejewska

Więcej w numerze 1/2016 WiOM, s. 30.

17. kwiecień 2024 01:55