StoryEditorDrzewa owocowe

Wiosenna ochrona drzew owocowych

13.04.2019., 09:04h
Chcąc uzyskać wysokie plony dobrej jakości owoców, musimy dbać m.in. o zdrowotność drzew. Oprócz prześwietlania, odmładzania, nawożenia i utrzymania we właściwej kulturze międzyrzędzi, niezbędna jest ochrona przed chorobami i szkodnikami. Pierwsze zabiegi przeciw chorobom grzybowym wykonujemy już od marca. 

Na przedwiośniu chronimy drzewa owocowe wykonując zabiegi przeciwko kędzierzawości liści, torbieli śliwy, parchowi jabłoni i gruszy, mączniakowi prawdziwemu, brunatnej zgniliźnie, rakowi bakteryjnemu.  

Kędzierzawość liści

Kędzierzawość liści jest najgroźniejszą i najczęściej spotykaną chorobą brzoskwiń i nektaryn, a opryski wykonujemy w okresie bezlistnym i podczas nabrzmiewania pąków. Sprawcą choroby jest grzyb, zimujący na pędach, łuskach pąków i spękaniach kory w postaci zarodników workowych i zarodników powstałych wskutek pączkowania zarodników workowych. Ocieplenie w okresie spoczynku brzoskwiń na przedwiośniu i wczesną wiosną, jak to ma miejsce m.in. w tym roku, wpływa na powstawanie nowych konidiów i rozwój dotychczasowych.

Gdy łuski pąków pękają, w sprzyjających warunkach, tzn. dużej wilgotności i wysokiej jak na tę porę roku temperaturze, oba typy zarodników infekują zdrowe i młode tkanki. To jest jedyny moment, kiedy dochodzi do infekcji. Podczas wegetacji nie dochodzi już do zakażenia, gdyż grzyb zamiera wraz z obumierającymi liśćmi. Od ruszenia wegetacji grzyb rozwija się wraz z liśćmi. Po przejśc...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 02:16