StoryEditorpieniądze dla rolnika

300 mln złotych dotacji na wapnowanie gleb. Kto je dostanie?

30.05.2019., 20:05h
Resort środowiska zdecydował, że rolnicy będą mogli otrzymać dotacje na wapnowanie gleb. W Ministerstwie Środowiska najwidoczniej przyjęto do wiadomości argumenty mówiące, że wapnowanie gleb rolniczych może pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska. 

Program regenerowanie gleb przez wapnowanie 

10 maja na wspólnej konferencji Henryk Kowalczyk, szef resortu środowiska, i Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa przedstawili podstawowe założenia „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”. W skrócie, ma on polegać na dotowaniu zakupu nawozów wapniowych. 

Na ten cel ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zostać przeznaczonych 300 mln złotych, które trafią do Wojewódzki Funduszy. 

– Kwota 300 mln złotych jest znacząca. Ale jeśli będzie duże zainteresowanie rolników tym programem, a te pieniądze skończyłyby się, to będziemy szukać dodatkowych środków na ten cel – zapewnił minister rolnictwa.   

Na jakiej wysokości dotacje na wapnowanie dostaną gospodarstwa rolne? 

Z programu wapnowania będą mogły skorzystać wszystkie gospodarstwa rolne, zwłaszcza te małe i średnie. Dotacje mają być przeznaczone na zakup czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO). Z dotacji nie będzie można sfinansować jednak kosztów transportu czy rozsiania wapna. 

Wysokości dotacji będzie uzależniona od powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie i ma się wahać od 100 zł do 300 złotych za tonę czystego składnika. Podział dotacji będzie wyglądał następująco – rolnik posiadający do 25 ha użytków dostanie 300 zł dotacji; przy areale między 25 a 50 ha dofinansowanie wyniesie 200 złotych, a 100 złotych otrzyma rolnik uprawiający od 50 do 75 ha.  

Właściciele najmniejszych gospodarstw będą mogli liczyć na dotacje w wysokości 300 zł/tony czystego składnika
Właściciele najmniejszych gospodarstw będą mogli liczyć na dotacje w wysokości 300 zł/tony czystego składnika

 

Wapnowanie to wyższe plony, ale też mniejsze dawki nawozów

– W naszym klimacie i strukturze gleb, w sposób naturalny następuje zakwaszenie gleb. Często brak odpowiedniego nawożenia i niewłaściwe zmianowania ten proces pogłębia. Jednak podstawową zasadą przywrócenia do żywności wiąże się z poprawą pH gleby, co robimy poprzez stosowanie nawozów wapniowych – mówił Jan Krzysztof Ardanowski. 

Wyjaśniał on również, że dzięki przywróceniu odpowiedniego odczynu gleby, szybciej i łatwiej są uwalniane inne mikro i makroelementy, a to z kolei wpływa na zmniejszenie dawek innych nawozów. Wapnowanie i uregulowanie kwasowości gleby poprawia także zatrzymanie zasobów wodnych w ziemi i ich prawidłowego obiegu.

Najwidoczniej ten argument przekonał Ministerstwo Środowiska do wyłożenia pieniędzy na dotacje do wapnowania. Przez kilka lat resort kierowany przez Henryka Kowalczyka był negatywnie nastawiony na taki program tłumacząc, że nie mogą dofinansować nawożenia wapnem dla efektu agrotechnicznego. We wdrażanym programie jest bardziej zaakcentowany korzystny wpływ wapnowania na środowiska, co pozwoliło Ministerstwu Środowiska przekazać pieniądze. 

 

Kto będzie rozdzielać dotacje na wapnowanie – izby rolnicze czy ODR-y? 

Program wapnowania ma być realizowany od 2019 do 2023 roku. Niewykluczone, że nabór wniosków na dofinansowanie zakupu nawozów wapniowych rozpocznie się jeszcze w czerwcu lub lipcu, tak aby już po żniwach wapno mogło trafić na pola. Jednak jak na razie nie wiadomo, kto miałby realizować to zadanie w praktyce. Wszystko wskazuje na to, że będą to wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. Jednak chęć realizacji tego programu zgłosiły władze Krajowej Rady Izb Rolniczych. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że w przeszłości izby, a Śląska Izba Rolnicza przez cały czas, rozdzielają dopłaty do wapnowania. 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 01:56