StoryEditorPolska

40 mln złotych dotacji dla kół gospodyń wiejskich

08.04.2019., 08:04h
Koła gospodyń wiejskich będą mogły powstawać również w miastach i będą mogły starać się o dotacje, która w 2019 roku wyniesie łącznie 40 mln zł. Takie są główne przepisy nowego prawa o KGW.

Nowelizacja nowelizacji, czyli ukłon w stronę środowisk wiejskich

Prezydent 3 kwietnia 2019 roku podpisał nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Mimo że ustawa została wprowadzona w listopadzie 2018 roku, posłowie uznali, że trzeba przeprowadzić jej nowelizację i zawrzeć przynajmniej część postulatów zgłaszanych przez koła i środowiska wiejskie. Jednym z nich jest umożliwienie działania na podstawie nowej ustawy i ubiegania się o dotacje również kołom, które funkcjonują na terenach dawnych wsi, a obecnie znajdujących się w granicach administracyjnych miast, bez względu na to, czy wieś została włączona do istniejącego obok miasta, czy uzyskała prawa miejskie. Jest to o tyle istotne, że chociażby w Dąbrowie Górniczej obecnie jest aż 12 takich organizacji.

Koła gospodyń wiejskich będą mogły być również tworzone na terenie miast do 5000 mieszkańców oraz na terenie sołectw położonych w granicach większych miast. Jak twierdzą posłowie, wiele z tych miejscowości czy sołectw swoim charakterem przypomina wieś i dlatego trzeba dać szanse mieszkańcom tych terenów do założenia KGW. 

Łączność pokoleniowa społeczności wiejskiej

Zostało zmienione także prawo dotyczące przynależności do koła. Wedle nowego prawa, żeby być członkinią koła, wystarczy być osobą pełnoletnią. Oznacza to, że został zlikwidowany wymóg stałego zamieszkiwania w miejscowości, którą koło obejmuje swoim działaniem. Ma to umożliwić działalność w kołach osobom, które np. wyemigrowały do większych miast w celach zarobkowych lub na studia, ale chcą dalej działać w ramach koła. Ma to zapewnić „łączność pokoleniową społeczności wiejskiej”.

Co istotne, z inicjatywą założenia koła może wystąpić 10 osób, ale wszystkie muszą mieszkać na terenie miejscowości będącej terenem działalności koła. W ustawie określono również, że w 2019 roku maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na dotacje dla kół gospodyń wiejskich wyniesie 40 mln zł. ARiMR będzie je przyznawać do wyczerpania funduszy na podstawie kolejności złożonych wniosków o przyznanie pomocy.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowe prawo ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, czyli zapewne w okolicach Wielkanocy.


Paweł Mikos
fot. Krzysztof Janisławski
Na zdjęciu: Zjazd kół gospodyń wiejskich w Wąwolnicy w 2018 r.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:47