StoryEditorPolska

42 gospodarstwa ucierpiały przez trąbę powietrzną na Lubelszczyźnie [FOTO]

22.05.2019., 11:05h
120 uszkodzonych budynków i straty w 42 gospodarstwach to efekt trąby powietrznej jaka przeszła nad wsiami Stasin, Palikije, Ignaców oraz Cyganówka w gminie Wojciechów pod Lublinem. W akcji usuwania skutków kataklizmu zaangażowani są strażacy z PSP i OSP oraz żołnierze WOT. Rząd obiecał pomoc poszkodowanym. 

Wojewoda: skala zniszczeń w Stasinie jest ogromna

We wtorek 21 maja 2019 roku około południa przez cztery miejscowości w gminie Wojciechów (powiat lubleski) przeszła trąba powietrzna. I choć trąba pojawił się na kilka minut i przeszła przez 10 km, to zdążyła zniszczyć dorobek życia wielu mieszkańców Stasina, Palikijów, Ignacowa oraz Cyganówki. 

Wojewoda lubelski na miejscu podkreślał, że skala zniszczeń jest ogromna, ale nikt z poszkodowanych nie zostanie bez pomocy. 

– W wyniku żywiołu ucierpiały 42 gospodarstwa, uszkodzonych jest 120 budynków, 1 osoba ucierpiała – informował Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. 

Ranną osobą 71-letni mężczyzna, na którego spadł fragment dachu. Mężczyzna został zabrany do szpitala. 

Najwięcej budynków jest uszkodzonych w Stasinie (37) i Palikijach Pierwszych (29). 

Na skutek przejścia trąby powietrznej w okolicach Lublina zerwanych zostało wiele dachów, powybijane zostały szyby czy zniszczonych zostało wiele maszyn rolniczych i urządzeń gospodarczych. Poprzewracanych było też wiele drzew, które uniemożliwiały przejazd lokalnymi drogami. Dla bezpieczeństwa zdecydowano również o wstrzymaniu ruchu kolejowego w okolicy. 

Wiatr, drzewa i przedmioty przenoszone przez trąbę powietrzną uszkodziły także linie energetyczne. Z tego powodu wiele domostw i gospodarstw rolnych pozbawionych było energii elektrycznej. 

 

W akcje ratunkową zaangażowani strażacy z PSP i OSP oraz „terytorialsi” 

DO skutków usuwania trąby powietrznej w Stasinie i pozostałych miejscowościach zostały skierowany zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z okolic Lublina. W akcję zostało zaangażowane również wojsko. 

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomogą Państwowej Straży Pożarnej usuwać zniszczenia spowodowane przejściem trąby powietrznej w woj. lubelskim. Zdecydowałem o wysłaniu na miejsce 100 „terytorialsów” ze sprzętem i agregatami. W gotowości pozostaje dodatkowych 300 żołnierzy – podał Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Premier zapewnia, że wszyscy poszkodowani otrzymają pomoc

Jeszcze we wtorek wieczorem w sztabie kryzysowym utworzonym w remizie OSP w Stasinie pojawił się premier Mateusz Morawiecki. 

– Mogę obiecać, że tak jak dziś widziałem sprawnie przeprowadzoną akcję, za którą jesteśmy wdzięczni wszystkim jednostkom państwowym, tak i my zapewnimy dodatkową pomoc rządową - środki dla wszystkich mieszkańców, którzy ucierpieli. Zapewniona jest też pomoc noclegowa, gdyby zaszła taka potrzeba. Dziękuję również im za to, że pomagają sobie wzajemnie. To jest solidarność w praktyce - mówił.

Obszerną relację naszego reportera z wiosek, gdzie przeszła trąba powietrzna będzie można przeczytać w Tygodniku Poradniku Rolniczym w nr. 22/2019 na stronach działu „Interwencje” (str. 14-15). 

 

Paweł Mikos 
Fot. główna: zrzut ekranu: Facebook.com/Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 11:54