StoryEditorPolska

640 świń do wybicia! Wykryto nowe ognisko ASF

27.02.2018., 07:02h
Inspekcja weterynaryjna potwierdziła nowe ognisko ASF u świń. 108 ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto w gospodarstwie, gdzie hodowano aż 640 świń.   

108 ognisko ASF w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii podał, że na podstawie wyników badań z piątku, 23 lutego 2018 roku potwierdzono 108 ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). To już czwarte ognisko ASF w tym roku.

 Nowe ognisko zostało potwierdzone w gospodarstwie, gdzie hodowano aż 640 świń.  Znajduje się ono w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim, w gminie Jabłoń. Chlewnia znajduje się w strefie ASF.

– W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby – informuje w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Oznacza to, że wszystkie świnie, które były utrzymywane w tym gospodarstwie zostaną ubite i zutylizowane. 

1354 przypadki ASF wśród dzików

Główny Lekarz Weterynarii poinformował także, że w dniach od 5 do 11 lutego 2018 roku na podstawie badań zostało potwierdzonych aż 88 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Oznacza to, że w Polsce odnotowano już łącznie 1354 przypadki tej choroby u dzików.

 Aktualna mapa ASF

Bioasekuracja obowiązkowa w całym kraju.

Od 28 lutego 2018 roku wchodzi w życie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF. Nowe prawo nakłada zupełnie nowe obowiązki i zakazy dla hodowców trzody chlewnej w całym kraju.
Od tego czasu hodowców mają obowiązywać m.in. nakaz karmienia świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących,  prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa czy zabezpieczenie chlewni przed dostępem nie tylko zwierząt wolno żyjących, ale także domowych, w tym psów czy kotów.

A w przypadku świń utrzymywanych w systemie otwartym, rolnik będzie musiał  zabezpieczyć wybieg dla świń podwójnym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m, związanym na stałe z podłożem (na podmurówce lub z wkopanymi w ziemię krawężnikami).

Więcej na temat nowego prawa napisaliśmy w artykule: „Obowiązkowa bioasekuracja w całym kraju. Nowe zakazy i nakazy dla hodowców świń w związku z ASF”.

 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay, Grafika: Główny Inspektorat Weterynarii

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 15:21