StoryEditorPolska, UE

Europosłowie za utrzymaniem wydatków na rolnictwo po 2020 roku [FILM]

18.11.2018., 10:11h
Parlament Europejski zajął stanowisko w sprawie propozycji budżetu dla UE po 2020 roku. Europosłowie chcą utrzymania wydatków na rolnictwo przynajmniej na tym samym poziomie co obecnie. Z kolei Komisja Europejska proponuje duże cięcie wydatków na Wspólną Politykę Rolną. 

Komisja Europejska chce zmniejszyć wydatki na rolnictwo o 5%


W środę, 14 listopad Parlament Europejski głosował w sprawie budżetu UE po 2020 r., w tym wydatków na rolnictwo. Europosłowie zwracają uwagę, że propozycje budżetowe Komisji Europejskiej są niewystarczające, aby osiągnąć cele jakie są stawiane przed całą UE, w tym przed rolnikami.  

Według pomysłów Komisji Europejskiej wydatki na rolnictwo po 2020 roku mają wynieść ok. 365 mld euro, czyli o 5% mniej niż obecnie (z uwzględnieniem inflacji). Niemal 73% tej kwoty, czyli 265,2 mld euro miałoby zostać przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie dla unijnych rolników, a kolejne 78,8 mld euro na rozwój obszarów wiejskich. Pozostałe 20 mld euro KE miałaby do dyspozycji jako mechanizm wsparcia rynkowego. 

Jednocześnie Komisja zaproponowała, aby zarówno wypłacanie dopłat bezpośrednich, jak i uzyskanie dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich po 2020 r. było w większym stopniu niż obecnie uzależnione od ochrony środowiska naturalnego i klimatu przez gospodarstwa rolne. 

Jednak podczas debaty w Parlamencie Europejskim, deputowani wskazali, że należy utrzymać finansowania długoletniej polityki spójności i polityki rolnej na obecnym poziomie Propozycja zmian w Wieloletniej Perspektywie Finansowej uzyskała poparcie aż 429 europosłów

Jakie powinny być priorytety budżetu UE po 2020 roku? 

W oficjalnym stanowisku przegłosowanym 14 listopada 2018 roku przez Parlament Europejski, europosłowie określili najważniejsze priorytety Wieloletnich Ram Finansowych

  • należy utrzymać finansowania długoletniej polityki spójności i polityki rolnej;
  • budżet na program badawczy „Horyzont Europa” powinien wynosić 120 mld EUR, zamiast zaproponowanych przez Komisję Europejską 83,5 mld euro;
  • należy wzmocnić finansowo tzw. „plan Junckera”, czyli europejski strategiczny plan inwestycyjny;
  • z budżetu UE powinno być wydatkowanych więcej środków na infrastrukturę transportową;
  • UE powinna w większym stopniu wspierać finansowo sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP);
  • zwiększenie nawet 2-krotnie środków na walkę z bezrobociem wśród młodzieży;
  • potrojenie środków na program Erasmus+;
  • wyższy naciska na ochronę klimatu powinien oznaczać większe zaangażowanie w ten aspekt UE – europosłowie zaproponowali, aby UE ponosiła co najmniej 25 % wydatków w realizację celów w zakresie klimatu. 


Nowy i prostszy system dochodów UE

Europosłowie zwrócili uwagę także, że obecny system pozyskiwania dochodów własnych Unii Europejskiej jest „wysoce złożony, niesprawiedliwy i nieprzejrzysty oraz całkowicie niezrozumiały dla obywateli UE”. 

Deputowani do PE opowiedzieli się, aby przy wprowadzeniu nowej Wieloletniej Perspektywy Finansowej zmienić ten mechanizm i znacznie zmniejszyć bezpośrednie wkłady państw członkowskich opartych na dochodzie narodowym brutto.
Europosłowie chcieliby, żeby nowe dochody Unii były oparte m.in. na nowym systemie podatku od osób prawnych, w tym chociażby nałożeniu podatków na duże przedsiębiorstw w sektorze cyfrowym. Dochodami UE miałyby być środki pochodzące z systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 oraz z podatku „plastikowego”, czyli za używanie np. jednorazowych słomek plastikowych.

 

Ile pieniędzy jest przeznaczanych na biurokrację w Unii Europejskiej? 


W obecnym budżecie Unii Europejskiej około 94% wszystkich środków trafia do obywateli, regionów, miast, rolników i przedsiębiorstw. Z kolei pozostałe 6% wydatków Unii środków jest wydawanych na administrację UE.

Propozycja zmian w Wieloletniej Perspektywie Finansowej uzyskała poparcie aż 429 europosłów, przeciwko niej opowiedziało się 207 deputowanych, a 40 wstrzymało się od głosu.

Ostateczny kształt budżetu UE na lata 2020-2027 będzie uzgodniony pomiędzy Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą Europejską. Powinno to nastąpić w pierwszej połowie 2019 roku. 

Paweł Mikos 
Fot. Parlament Europejski, Pixabay 
Video: Parlament Europejski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 21:39