r e k l a m a

Partner serwisu

Gospodarstwo rodzinne powinno być podstawą ustroju rolnego!

Wiadomości
Data publikacji 09.10.2017r.

Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15 oraz szef sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce, aby uregulować status gospodarstw rodzinnych w Polsce.

Według posła, w ciągu ostatnich 25 lat polskie rolnictwo przeszło wiele zmian i teraz polska wieś jest zróżnicowana – istnieją małe i średnie tradycyjne gospodarstwa oraz duże przedsiębiorstwa rolne. Rolnictwo to dziś dla wielu świadomy i odpowiedzialny wybór.

r e k l a m aRozwój techniki, nowe technologie widoczne są również na polskiej wsi. Coraz więcej rolników inwestuje w nowoczesne maszyny – co oczywiście wpływa na liczbę osób potrzebnych do pracy w gospodarstwach, która stopniowo się zmniejsza. Rosnąca mechanizacja wpływa również na rozrost gospodarstw towarowych, które de facto stają się mikroprzedsiębiorstwami. Dlatego właśnie, szef sejmowej komisji rolnictwa chce wprowadzić przepisy, które będą chronić i ułatwiać prowadzenie rodzinnych gospodarstw rolnych.

Bez postępu technologicznego  nasze życie byłoby bardzo utrudnione. – W ferworze ciągłych zmian i postępu technicznego nie powinno się jednak zapominać o małych i średnich gospodarstwach – zauważa Jarosław Sachajko.

Rodzinne gospodarstwa produkują zdrową żywność, a główny nacisk kładzie się na jakość produkcji. Rolnicy w takich gospodarstwach wykorzystują zasoby naturalne, co wpływa na bioróżnorodność i zabezpiecza trwałość zrównoważonej produkcji rolnej. 

Pomimo obowiązywania art. 23 Konstytucji RP, stanowiącego, iż gospodarstwo rodzinne jest podstawą ustroju rolnego, jest to przepis martwy, ponieważ nie ma aktów prawnych, które realizowałyby tę zasadę, dlatego chcę przyznać gospodarstwom rodzinnym przysługujący im zgodnie z Konstytucją status – uważa Jarosła Sachajko.

Poseł Kukiz’15 informuje że z tego względu rozpoczął prace mające na celu uregulowanie statusu prawnego gospodarstw rodzinnych, jako podmiotów ważnych dla polskiej wsi i całej gospodarki.

Zapraszamy osoby zainteresowane tematem ustawy wspierającej gospodarstwa rodzinne do dzielenia się swoimi opiniami i pomysłami. Można je zgłaszać w biurze Jarosława Sachajki pod adresem e-mail: posel.jaroslaw.sachajko@gmail.com, tel 609 858 811 lub do redakcji „Tygodnika Poradnika Rolniczego”: redakcja@tygodnik-rolniczy.pl.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a