StoryEditorDopłaty

Kiedy rolnik nie będzie ukarany za braku wysiewu międzyplonu ścierniskowego (EFA)?

04.09.2019., 11:09h
Ze względu na suszę 2019 roku wielu rolników może mieć problem z wysianiem międzyplonu ścierniskowego zadeklarowanego jako element EFA. Co ma zrobić rolnik, aby w takiej sytuacji ARiMR nie nałożyła kary? Kiedy może powołać się na siłę wyższą?

Międzyplon ścierniskowy (EFA) – jakie terminy są ważne?

Rolnik, aby wypełnić wymogi praktyki zazielenienia musi od 1 lipca do najpóźniej do 20 sierpnia każdego roku wysiać międzyplon ścierniskowy zadeklarowany jako element EFA. Międzyplon ścierniskowy powinien być utrzymywany do 15 października lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia wysiewu. W tym drugim przypadku można przed 15 października już zlikwidować wysiany między plon. Jednak należy w ciągu 7 dni od jego wysiewu powiadomić biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). 

 

Co zrobić, jeśli przez suszę nie udało się wysiać międzyplonu w ramach EFA? 

Jednak ze względu na suszę wielu rolników nie miało możliwości spełnić wymogu wysiania międzyplonu ścierniskowego w wyznaczonych terminach. 
ARiMR przypomina rolnikom, że w takiej sytuacji rolnik może zgłosić takie okoliczności jako „siłę wyższą”. 

ARiMR za przesłanki do uznania „siły wyższej” uniemożliwiającej wysiew międzyplonu ścierniskowego uznaje m.in.: 

  • bardzo wysokie temperatury, 
  • brak opadów, 
  • suszę glebową. 

Jeżeli rolnik z powodu np. trudnych warunków agrometeorologicznych uznanych jako siła wyższą nie jest w stanie spełnić zobowiązań związanych z utrzymaniem obszarów proekologicznych, to musi powiadomić o tym fakcie biura powiatowego ARiMR. 

 

ARiMR nie nałoży kary za zaniechanie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA) w szczególnych warunkach

Do oświadczenia należy również dołączyć do dowody potwierdzające wystąpienie niekorzystnych zjawisk. Mogą to być zdjęcia z pola, ale również komunikaty IUNG potwierdzające suszę w danej gminie. 

Rolnik ma 15 dni na złożenie oświadczenia wraz z dowodami od dni stwierdzenia, że wystąpiła „siła wyższa” uniemożliwiająca spełnienie utrzymania obszarów proekologicznych. 

Jeżeli kierownik biura powiatowego ARiMR potwierdzi wystąpienie nadzwyczajnych warunków, wówczas na rolnika nie będą nałożone kary za niespełnienie praktyki utrzymania obszarów proekologicznych (EFA).
ARiMR przy ustalaniu „siły wyższej” sprawdza czy okoliczności były rzeczywiście nadzwyczajne i nieprzewidywalne do tego stopnia, że ich następstw nie można było uniknąć mimo zachowania należytej staranności. 

Rolnik może w inny sposób spełnić wymagane 5% obszarów EFA

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwraca także uwagę, że część rolników, którzy nie mogli w terminie wysiać międzyplonu ścierniskowego może w inny sposób spełnić warunke posiadania co najmniej 5% obszarów proekologicznych (EFA). 

Zamiast międzyplonu ścierniskowego gospodarz może wskazać inne elementy EFA, które posiada w gospodarstwie, aby ich powierzchnia wyrównała nieobsianej powierzchni międzyplonu. Mogą to być chociażby oczka wodne, rowy o szerokości do 2 metrów, żywopłoty i pasy zadrzewione czy nawet pojedyncze drzewa. 

 

Kto nie może powołać się na „siłę wyższą” w związku z wysiewem międzyplonu ścierniskowego? 

ARiMR zwraca uwagę, że jednak nie każdy rolnik będzie mógł skorzystać z „siły wyższej” jako usprawiedliwienia do braku międzyplonu ścierniskowego. 

Agencja uważa, że okres od 1 lipca do 20 sierpnia – czyli terminy wysiewu międzyplonów – jest na tyle długi, że na wielu obszarach mogły wystąpić warunki umożliwiające wysiew międzyplonu ścierniskowego. 

Jeśli kontrola z biura powiatowego ARiMR stwierdzi taką okoliczność, wówczas rolnik musi liczyć się z nałożeniem kar za niespełnienie praktyki utrzymania obszarów proekologicznych (EFA). 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 22:01