StoryEditorPolska

Nowe Prawo łowieckie – duże zmiany w szacowaniu szkód łowieckich

09.03.2018., 14:03h
Od kwietnia zacznie obowiązywać zmienione Prawo łowieckie. Od tego czasu w komisji szacującej szkody łowieckie będzie znajdować się urzędnik z gminy lub sołtys, rolnik, na którego polu doszło do szkody oraz myśliwy z danego okręgu łowieckiego. Jednak w ogóle nie będzie Funduszu Odszkodowawczego, który był obiecany rolnikom jeszcze w 2016 roku. 

We wtorek, 6 marca, Sejm uchwalił nowe Prawo łowieckie. Za przyjęciem nowego prawa zagłosował niemal cały klub Prawa i Sprawiedliwości, a przeciwko byli niemal wszyscy posłowie opozycji.

Odszkodowanie za szkody wyrządzone w uprawach przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny

Jedną z najważniejszych zmian dla rolników będzie dotyczyć nowego sposobu szacowania szkód. W ustawie jasno określono, że rolnik może żądać od koła łowieckiego odszkodowania za straty wywołane w czasie polowanie oraz za te wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny.

Teraz wniosek o oszacowanie takiego odszkodowania rolnik nie będzie składać do koła łowieckiego, tylko do urzędu gminy. Rolnik będzie musiał także powiadomić magistrat o planowanej dacie zbioru płodów rolnych, na tydzień przed nim. 

Sołtys będzie szacował szkody łowieckie

Zgodnie z nowym prawem,  szacowanie szkód łowieckich będzie przeprowadzać 3-osobowa komisja złożona: z rolnika, na którego ziemi doszło do szkody, przedstawiciela koła łowieckiego, czyli zazwyczaj zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego oraz sołtysa, a jeśli w gminie nie ma sołectw, to urzędnik gminny.

Komisja będzie musiała oszacować szkody w ciągu 7 dni od złożenia przez rolnika wniosku. Sołtys lub urzędnik będzie musiał powiadomić gospodarza i koło łowieckie o terminie szacowania w ciągu 3 dni od złożenia wniosku. Co ważne, jeżeli na miejscu szkód nie zjawi się przedstawiciel koła łowieckiego lub rolnik, to szacowanie nie będzie wstrzymane. Ma to uniemożliwić ewentualne opóźnianie wypłacenia odszkodowania przez koło.

W ramach szacowania szkód komisja będzie musiała w protokołach zawrzeć informacje na temat zwierzyny, która wyrządziła szkody, rodzaj i stan uprawy oraz jej areał, jak również szacunkowy obszar lub masę uszkodzonych płodów. W protokole z szacowania ostatecznego musi znaleźć się też informacja o procencie zniszczonej uprawy oraz wysokości odszkodowania. Koło łowieckie ma 30 dni na wypłatę odszkodowania za tak oszacowaną szkodę.

Sołtys będzie szacował szkody łowieckie  

Rolnik będzie mógł się odwołać do nadleśniczego w sprawie wysokości odszkodowania za szkody łowieckie

Jeżeli rolnik uzna, że zaproponowana wysokość odszkodowania jest zbyt niska, to może zapisać to w protokole oraz może odwołać się od decyzji komisji szacunkowej do lokalnego nadleśnictwa. Nadleśniczy ma tydzień na przeprowadzenie własnego szacowania szkód. A w nim może brać udział poszkodowany rolnik, sołtys oraz myśliwy z koła łowieckiego. Do tego zespołu może także zostać włączony członek izby rolniczej.

Rolnik będzie mógł także wyłączyć swoje ziemie z obwodu łowieckiego. Żeby to zrobić, musi wysłać zgłoszenie o tym do starostwa powiatowego. Jednak wówczas koło  łowieckie nie będzie musiało wypłacać odszkodowania za ewentualne szkody łowieckie na tej ziemi.

Koło łowieckie może zostać pozbawione dzierżawy obwodu, jeśli nie wywiązuję się z planu odłowu

Uchwalone przez Sejm nowe prawo łowieckie umożliwia wypowiedzenia umowy dzierżawy kołu łowieckiemu w trakcie trwania dzierżawy. Może do tego dojść jeżeli koło nie pozyska co najmniej 80% liczby zwierzyny grubej określonej w rocznym planie  łowieckim .

Umożliwiono także zmianę rocznego planu łowieckiego w kilku sytuacjach, w tym w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, która podlega obowiązkowemu zwalczaniu, czyli np. zwiększenie w planie poławiania dzików w związku z ASF.

Jakie informacje muszą znaleźć się we wniosku o oszacowanie szkód łowieckich?  

Wniosek o szacowanie szkód, wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny rolnik musi złożyć od urzędu gminy.

We wniosku o szacowanie szkód muszą znaleźć się przede wszystkim następujące dane:

  • imię i nazwisko albo nazwę gospodarstwa, które poniosło straty;
  • adres miejsca zamieszkania rolnika;
  • numer telefonu rolnika;
  • wskazanie miejsca wystąpienia szkody;  
  • wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy.

Wniosek ten musi zostać złożony w terminie umożliwiającym dokonanie szacowania szkód. 

Od kiedy nowe prawo łowieckie będzie obowiązywać?

Jeżeli Senat nie wniesie poprawek i Prezydent szybko podpiszę znowelizowaną ustawę, to nowe Prawo łowieckie zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 roku. 

Paweł Mikos
fot. pixabay 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 08:22