StoryEditorWiadomości rolnicze

Nowe strefy ASF zatwierdzone

12.06.2014., 12:06h
Komisja Europejska opublikowała 29 marca rozporządzenie przyjmujące nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny w Polsce. Weszło ono w życie w dniu następnym. Oznacza to, że od 31 marca unijne rekompensaty za sprzedane tuczniki przysługiwały tylko producentom trzody chlewnej z nowej strefy z ograniczeniami, zmniejszonej do 4 powiatów woj. podlaskiego. 

Obejmie ona gminy Giby i Sejny w powiecie sejneńskim, gminy Lipsk i Płaska w powiecie augustowskim, gminy Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo w powiecie białostockim oraz gminy Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo w powiecie sokólskim. Producenci świń z terenów dotychczasowej strefy nie będą się mogli ubiegać o unijne wsparcie. Otrzymają oni dotację za świnie dostarczone do ubojni od 26 lutego do 30 marca. 

Od poniedziałku 31 marca obowiązują właściwie dwie strefy: pierwsza – tzw. strefa z ograniczeniami dotycząca stad w 4 powiatach wyżej wymienionych oraz druga – buforowa, w której nie będzie już restrykcji, lecz wzmożony monitoring gospodarstw. W strefie buforowej znajdą się powiaty otaczające obszar, w którym obowiązują restrykcje. W województwie podlaskim są to gminy Suwałki, Szypliszki i Raczki w powiecie suwalskim, miasto Suwałki, miasto Białystok, gminy Augustów z miastem Augustów, Nowinka, Sztabin i Bargłów Kościelny w powiecie augustowskim, gminy Krasnopol i Puńsk w powiecie sejneńskim, gminy Goniądz, Jasionówka, Jaświły, Knyszyn, Krypno i Mońki w powiecie monieckim, gminy Suchowola i Korycin w powiecie sokólskim, gminy Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin, Zabłudów i Dobrzyniewo Duże w powiecie białostockim, gminy Bielsk Podlaski z miastem Bielsk Podlaski, Orla i Wyszki w powiecie bielskim, gminy Narew, Narewka, Białowieża, Czyże, Dubicze Cerkiewne i Hajnówka w powiecie hajnowskim.

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, projekt rozporządzenia, na podstawie którego rekompensaty będą wypłacane, jest na ostatnim etapie przygotowań. Wypłatami dopłat dokonywanymi na podstawie faktur będzie się zajmowała Agencja Rynku Rolnego.

Jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej, rozporządzenie, które umożliwi wypłatę rekompensat, może być przyjęte przez Radę Ministrów w trybie obiegowym jeszcze w tym tygodniu. Polskie przepisy wydane zostaną na podstawie unijnego rozporządzenia w sprawie podjęcia nadzwyczajnych środków wsparcia rynku wieprzowiny – w związku z wykryciem u dwóch padłych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń. 

Polska wnioskowała o taką pomoc, gdyż nie było zainteresowania skupem trzody ze strefy buforowej ze względu na przepisy weterynaryjne. W związku z tym rolnicy nie mogli sprzedać świń, a ceny trzody znacząco spadły. KE przeznaczyła na ten cel 7,1 mln euro.

ds

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 14:54