StoryEditorSusza rolnicza

Połowa upraw ziemniakach dotknięta suszą. IUNG stwierdził też suszę w burakach i na nowo w rzepaku

30.09.2018., 12:09h
Niemal połowa upraw ziemniakach jest zagrożonych suszą. Kataklizm dotyka też około 1/4 upraw rzepaku i buraków cukrowych. Może to oznaczać obniżenie plonów co najmniej o 20%, stwierdził w ostatnim raporcie „Monitoring Suszy Rolniczej” Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Najgorsza sytuacja była w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

Susza rolnicza w rzepaku, burakach i ziemniakach

We wtorek, 25 września 2018 roku Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG-PIB) opublikował 13. komunikat dot. „Monitoringu Suszy Rolniczej”. Dotyczył on okresu raportowania od 21 lipca do 20 września 2018 roku. 

Z raportu IUNG wynika, że susza rolnicza obecnie występuje w uprawach: 

  • ziemniaka
  • rzepaku i rzepiku
  • buraka cukrowego

Najpoważniejsza sytuacja pod kątem suszy w rolnictwie w okresie od 21 lipca do 20 września 2018 roku, była głównie w zachodniej części kraju. Najniższe wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW) ponownie odnotowano w Poznaniu i okolicach oraz w zachodniej części Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej. Tam KBW wyniósł zaledwie od -240 do -269 mm. 

Duży deficyt wody od –200 do -239 mm notowany jest na terenie Nizin Szczecińskiej, Wielkopolskiej, na Wale Trzebnickim. W pozostałej zachodniej części kraju niedobory wody wynoszą od -170 do – 199 mm. We wschodniej części Polski notowany jest mniejszy deficyt wody od -100 do -159 mm z wyjątkiem Wysoczyzny Siedleckiej, Pojezierza Chełmińskiego, Stargardzkiego oraz Żuław, gdzie deficyt ten wynosi od -160 do -179 mm – podaje zespół IUNG. 
Mapa klimatycznego bilansu wodnego (KBW) w okresie od 21 lipca do 20 września 2018 roku

  • Mapa klimatycznego bilansu wodnego (KBW) w okresie od 21 lipca do 20 września 2018 roku, autor: IUNG-PIB 

Susza w ziemniakach stwierdzona w 14 województwach

Według „Monitoringu Suszy Rolniczej” od 21 lipca do 20 września 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało w uprawie ziemniaków. Z raportu IUNG wynika, że suszę w ziemniakach odnotowana w 14 województwach, w aż 1700 gminach czyli w 68,6% gmin Polski. Susza dotknęła ponad 49% gruntów ornych, na których uprawiano ziemniaki. 

Jest ogromny wzrost terenów objętych suszą w porównaniu do poprzedniego raportu. Wówczas IUNG stwierdził suszę w uprawie ziemniaków w 22,84% gmin w kraju na powierzchni 13% gruntów ornych. Oznacza to, że nastąpił wzrost liczby gmin z suszą o ponad 45 punktów procentowych oraz o 36 punktów procentowych powierzchni gruntów ornych.

  • Susza w uprawie ziemniaków w województwach:

Susza w uprawie ziemniaków w województwach: 

Około ¼ powierzchni upraw rzepaku i buraków cukrowych dotkniętych suszą

Według raportu opracowanego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w okresie od 21 lipca do 20 września 2018 roku zagrożenie suszą rolniczą występowało też w uprawie rzepaku. Odnotowano ją także w 14 województwach, w 1407 gminach, czyli w niemal 57% gmin. Zagrożenie suszą w rzepaku objęło niemal 27% gruntów ornych.

  • Susza w uprawie rzepaku w województwach:

Susza w uprawie rzepaku w województwach: 

IUNG w „Monitoringu Suszy Rolniczej” za okres od 21 lipca do 20 września 2018 roku stwierdził, że zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło też w uprawie buraka cukrowego. Dotyczy to 12 województwach, 1038 gmin, czyli niemal 42% gmin w kraju. Powierzchnia gruntów ornych, na których są uprawiane buraki cukrowe i są zagrożone suszą wynosi ponad 23%. 

  • Susza w uprawie buraków cukrowych w województwach:

Susza w uprawie buraków cukrowych w województwach: 

IUNG: Warunki mogą obniżyć plony przynajmniej o 20%

W swoim opracowaniu pracownicy Instytutu zwracają uwagę, że sierpień w tym roku był wyjątkowo ciepły. 

Zdecydowanie najcieplej było na terenie Ziemi Lubuskiej, gdzie notowano średnią temperaturę powietrza wynoszącą ponad 22,5 °C i na tym terenie była ona wyższa aż o ponad 4°C od normy wieloletniej. Im dalej od tego obszaru w kierunku wschodnim, temperatura była tylko nieco niższa, osiągając 18°C na krańcach tej części Polski. Na przeważającym obszarze kraju notowano temperaturę wyższą od normy aż od 2 do 3°C – można przeczytać w komunikacie IUNG.

Podobnie przedstawiała się sytuacja w dwóch dekadach września, a na przeważającym obszarze Polski notowano temperatury od 16 do 18°C. Przy tak wysokich temperaturach niestety nie odnotowano zbyt wysokich opadów. Najgorsza pod tym względem sytuacja była w Wielkopolsce, Lubuskiem i Zachodniopomorskiem. 

Wykazany występujący deficyt wody powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych. W tym okresie nadal szczególnie niesprzyjające warunki pogodowe powodujące dotkliwą suszę notowano zwłaszcza w województwie: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, łódzkim oraz pomorskim – podsumowuje zespół IUNG-a. 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay, IUNG

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 07:03