StoryEditorOstrzeżenia

Rolnicy mają czego się obawiać – nadciąga fala upałów

09.06.2019., 20:06h
IMGW wydał ostrzeżenie przed upałami dla 10 województw. Alert ma aż 2 stopień. Rolnicy są podwójnie zagrożeni. Zagrożone może być ich zdrowie ze względu na działanie wysokich temperatur. Ucierpieć mogą również ich uprawy, zwłaszcza, że susza rolnicza jest już w 8 województwach. 

Zagrożenie upałem w 10 województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2 stopnia przed upałami dla 10 województw. Zagrożenie 2 stopnia oznacza, że bardzo prawdopodobne jest  wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Mogą także powodować problemy w codziennym funkcjonowaniu. 

Z alertu IMGW wynika, że upał ma doskwierać od poniedziałku 10 czerwca od godz. 12.00 do środy 12 czerwca do godz. 20.00, a w przypadku woj. dolnośląskiego i opolskiego do czwartku 13 czerwca. 

Alert dotyczący upałów dotyczy 10 województw:

  • dolnośląskie (poza południowymi powiatami)
  • kujawsko-pomorskie 
  • lubuskie 
  • łódzkie 
  • małopolskie (poza południowymi powiatami)
  • mazowieckie (powiaty południowe i południowo-zachodnie) 
  • opolskie 
  • podkarpackie (poza południowymi powiatami)
  • śląskie (poza południowymi powiatami)
  • wielkopolskie (poza powiatem pilskim i złotowskim)

IMGW wydało alert 2 stopnia z ostrzeżeniem przed upałami dla 10 województw  

IMGW wydało alert 2 stopnia z ostrzeżeniem przed upałami dla 10 województw (mapa: IMGW – http://www.pogodynka.pl/ostrzezenia) 

Upały to zagrożenie dla rolników pracujących w polu

Przebywanie przez dłuższy czas będąc wystawionym na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury jest niebezpieczne dla każdego. Może to prowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu, co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. 

Dotyczy to także rolników, zwłaszcza tych którzy wykonują prace polowe. W 2018 roku KRUS odnotował aż 58 wypadków w rolnictwie spowodowanych działaniem skrajnych temperatur, dotyczy to także upału. 

 

Upały zagrożeniem dla plonów 

Wysoka temperatura w połączeniu z niskim Klimatycznym Bilansem Wodnym (KBW) może spowodować także znaczne obniżenie plonów. Z ostatniego raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach wynika, że susza rolnicza dotyczy zbóż jarych, zbóż ozimych i truskawek i wystąpiła już w 8 województwach: lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Ostrzeżenia upałów częściowo pokrywa się z regionami, gdzie już stwierdzono suszę rolniczą, co może tylko pogorszyć przyszłe zbiory rolników. IUNG już ostrzega, że plony mogą być niższe o 20%, a te prognozy były wydane jeszcze przed informacją o upałach. 

 

Jak zachować się podczas upałów? 

Z upałem mamy do czynienia, kiedy temperatura przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. Warto jednak pamiętać, że w ciągu dnia najwyższa temperatura jest między godziną 15 a 18, a nie jak wiele osób sądzi w okolicach południa. Jednak warto także pamiętać, że największe promieniowanie UV jest między godziną 12 a 13.

Wysoka temperatura może prowadzić do udaru słonecznego lub cieplnego. 

Objawami udaru cieplnego czy słonecznego są: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. 

Upał może także powodować ospałość lub zdenerwowanie i może znacznie obniżyć zdolności do prowadzenia pojazdów, w tym maszyn rolniczych. 

Jak zminimalizować ryzyko utraty zdrowia podczas upałów? Oto kilka zaleceń od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: 

  • Powinniśmy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia, czyli między godziną 15 a 18, ponieważ może to doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego.
  • Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godziny stosując przy tym kremy ochronne, gdyż zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu.
  • Podczas upałów powinno się unikać picia alkoholu, kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru, ponieważ wszystkie te płyny mogą przyspieszać proces odwodnienia organizmu.
  • Warto także spożywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, co ma zapewnić odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, których trawienie jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu.
  • Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.
  • Należy ograniczyć napływ gorącego powietrza do domu poprzez zamknięcie w domu okien i zasłonięciu żaluzji lub rolet. Za to okna powinno otwierać się nocą, kiedy temperatura jest niższa.
  • Należy także pamiętać, aby nie zostawiać dzieci w zaparkowanym pojeździe.


Jak zachować się podczas upałów? 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 11:03