StoryEditorSusza

Rolnicy mieli rację: susza jednak w całym kraju

03.08.2019., 16:08h
Trudno dalej zaklinać rzeczywistość. W swym najnowszym raporcie Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) stwierdził, iż stan suszy rolniczej wystąpił na terenie całego kraju.

W najnowszym, 8. raporcie IUNG podał, iż susza dotknęła wszystkie województwa, a niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Podkreślono, że susza objęła wszystkie monitorowane uprawy (zboża jare i ozime, krzewy owocowe, truskawki, rośliny strączkowe, kukurydzę na ziarno i kiszonkę, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, tytoń, buraki cukrowe, ziemniaki oraz chmiel).

Suszę stwierdzono we wszystkich 16 województwach

"W ósmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -173 litrów na metr kwadratowy. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 40 l/mkw. w stosunku do poprzedniego okresu (21.05-20.07)" - czytamy w raporcie.

Według opracowania, sytuacja jest najbardziej niekorzystna w przypadku krzewów owocowych, gdzie suszą zagrożone jest ponad 60 proc. powierzchni upraw. Nieco lepiej ma być w przypadku kukurydzy (zagrożenie dla 57,24& upraw), roślin strączkowych (56,16%) oraz tytoniu (48,7%).

"W stosunku do poprzedniego okresu raportowania, podobnie jak 10 dni temu, nastąpił znaczny wzrost liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Wzrost ten wynosił od 287 gmin w przypadku zbóż ozimych po 940 w uprawach ziemniaka. Suszą objęte są wszystkie województwa kraju oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw". - informuje IUNG.

Wody najbardziej brakuje w województwach lubuskim i wielkopolskim

Największy deficyt wody występuje w województwach lubuskim (Pojezierze Lubuskie) i wielkopolskim (Pojezierze Wielkopolskie). Dramatyczna jest sytuacja w Łódzkiem i na Śląsku. Istnieje tam zagrożenie wystąpienia tzw. niżówki hydrogeologicznej, która dla rolników oznaczać będzie brak wody w jwj płytszych ujęciach, np. przydomowych studniach.

Oskar Miroszka
grafika: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 03:32