StoryEditorProtesty rolników

Rolnicy z Agro Unii ścigani przez policję jak pseudokibice

18.03.2019., 15:03h
Stołeczna policja opublikowała wizerunki ponad 30 rolników związanych z Agro Unią, którzy wzięli udział w proteście na pl. Zawiszy w Warszawie 13 marca 2019 roku. Policja prosi o pomoc w identyfikacji rolników. Takie same działania mundurowi podejmują m.in. wobec pseudokibiców. 

Wniosek o ściganie rolników za zniszczenie nawierzchni drogi

Z informacji podanej przez Komendę Stołeczną Policji wynika, że w piątek, 15 marca 2019 roku, przyjęto wniosek o ściganie karne sprawców zniszczenia bitumicznej nawierzchni jezdni w miejscu odbywania się protestu. 

Wniosek o ściganie rolników miał złożyć przedstawiciel Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy, który wycenił straty w nawierzchni na 34 tys. złotych.

Protest ten został zorganizowany 13 marca na placu Zawiszy w Warszawie przez Agro Unię. Na jednym z głównych rond stolicy rolnicy rozrzucili jabłka, snopki słomy oraz opony, a następnie podpalili słomę i opony. Plac Zawiszy z tego powodu był nieprzejezdny przez około godzinę. 

Chcemy symbolicznie pokazać co oznacza dla miast zablokowanie tylko jednej drogi. Jak bardzo utrudnia to jego funkcjonowanie. Podobnie jest z rolnictwem, jeśli zostaje odcięte od swoich rynków zbytu – wyjaśniał wówczas Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii.  


Protest rolniczy jako wybryk chuligański? 

Tuż po zakończeniu protestu Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, odniósł się do tego wydarzenia i stwierdził, że „chuliganeria, która sprowadziła realne niebezpieczeństwo na Placu Zawiszy w Warszawie musi ponieść konsekwencje wynikające z polskiego prawa”. 

Najwidoczniej w podobny sposób protest traktuje Komend Rejonowa Policji Warszawa III, która prowadzi czynności wyjaśniające w tej sprawie. 

Nieustalone dotąd osoby, działając z pobudek chuligańskich, wspólnie i w porozumieniu poprzez rozsypanie jabłek, obornika, słomy i palenie opon zakłóciły porządek publiczny. Ponadto osoby te utrudniały ruch pojazdów oraz zanieczyściły drogę publiczną. W celu identyfikacji w/w osób publikujemy wizerunki tych, których tożsamość nie została dotychczas ustalona, a zostały one zarejestrowane przez system kamer monitoringu miejskiego – można przeczytać w komunikacie zamieszczonym przez stołeczną policję. 

Już wcześniej, 13 marca, mundurowi zatrzymali i doprowadzili do komend 8 protestujących rolników z Agro Unii, a kolejnych kilkudziesięciu zostało wylegitymowanych. 

 

Agro Unia: publikacja wizerunku rolników to plama na mundurze policji

Na profilu facebookowym Agro Unii może przeczytać, że publikacja wizerunków strajkujących rolników i podanie, że mieli kierować się pobudkami chuligańskimi to hańba dla polskiej policji. Organizacja zwraca uwagę również, że nawet morderca prezydenta Adamowicza miał zamazana twarzą, podobnie jak wielu pedofili czy gwałcicieli. 

To czego dokona Komenda Stołeczna Policji to przekroczenie Rubikonu. Wypowiedzieliście posłuszeństwo społeczeństwu. Jawnie stanęliście po stronie partyjnego interesu swojego przełożonego, który panicznie boi się utraty głosów na wsi i rozliczenia swoich rządów. Nieuzasadniona, niezgodna z prawem publikacja wizerunków rolników, którzy stanęli w obronie gospodarstw rodzinnych i kierowali się słuszna wyższa koniecznością to plama na Waszym mundurze, której możecie już nigdy nie zmazać… – napisali przedstawiciele Agro Unii. 

Coraz popularniejsza staje się także akcja „Solidarni z rolnikami”, która proponuje, aby udostępniać dalej post, w którym każdy przyznaje się, że „jest tym chuliganem poszukiwanym przez policję”. 

Akcja  
Akcja solidarni z rolnikami z profilu 
Protest Rolników Zbuczyn/ Majdan Łosicki


Paweł Mikos 
Fot. Zrzut ekranu Facebook.com/Agro Unia Śrem

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 14:38