StoryEditorPolska, Europa

Rolnik z Polski wygrał 10 tys. euro w międzynarodowym konkursie 365FarmNet

28.04.2019., 23:04h
Ryszard Boczar z Buszyc (gm. Lewin Brzeski), to zwycięzca międzynarodowego konkursu firmy 365FarmNet „Wakacje szukają rolnika” i zdobywca czeku o wartości 10 tys. euro. Rolnik okazał się najlepszym w dziedzinie rolniczego IT spośród swoich konkurentów w Niemczech, Francji, Austrii, Szwajcarii i oczywiście w Polsce. Pan Ryszard z synem Łukaszem zarejestrowali się w programie firmy 365FarmNet ponad rok temu.

Około godziny zajęło wprowadzenie danych do programu, ale przede wszystkim dlatego, że nasze 150 hektarów znajduje się na około 60 działkach. A potem można wszystko dokumentować dzięki kilku kliknięciom w laptopie – opowiada Łukasz Boczar. – To ogromna oszczędność czasu, bo wieczorem zamiast siedzieć godzinę czy dwie nad papierami, wystarczy kwadrans. 

W gospodarstwie poważnie ułatwia to pracę administracyjną także dlatego, że w strukturze zasiewów są zboża, rzepak i kukurydza. Ryszard Boczar podkreśla, że konkurs zapewnił mu wakacje, ale przede wszystkim automatyzację i ogromne usprawnienie dokumentacji pracy w gospodarstwie. 

Platforma 365FarmNet

Jak podkreśla Monika Cieniawska z 365FarmNet, program firmy zapewnia ułatwienia w prowadzeniu dokumentacji gospodarstwa oraz bezpieczeństwo przechowywania wszelkich informacji i danych. Użytkownik ma pewność, że pełną dokumentację ma w jednym miejscu, do którego nikt niepowołany nie ma dostępu. To bezpieczne miejsce dla każdego rolnika, w którym w ciągu kilku sekund odnajdzie on wszystkie informacje o dotychczasowych pracach w gospodarstwie. 

A te są coraz częściej potrzebne, gdy np. rolnik chce sprawdzić ostatnie zabiegi albo uwagi, jakie przy nich zapisał, stan pogody – czy spadł deszcz po oprysku bądź czy w jego trakcie wiał silny wiatr. Ponadto z danych w programie 365FarmNet można wygenerować dokumentację niezbędną np. do kontroli PIORiN, ale także kontrahentów, którzy coraz częściej chcą wiedzieć i sprawdzać, choćby ekologiczne walory produktów konkretnego rolnika, czyli gdzie rosły lub ich drogę z pola do magazynu. Informacje z platformy mogą być też podstawą do konsultacji z ODR-em. 

Firma 365FarmNet istnieje od 2013 roku i od tego czasu ułatwia dokumentację prac w gospodarstwie rolnikom w 25 krajach na świecie. Wersja podstawowa programu 365FarmNet jest dla użytkowników bezpłatna i już ona zapewnia im duże usprawnienia. Dzięki niej rolnicy mają pełną funkcjonalność programu w zakresie dokumentacji prac, możliwość tworzenia karty pól i prowadzenia rejestru stosowanych środków ochrony roślin – zaznacza Jerzy Koronczok z Agrocom Polska, koordynator ds. rozwoju w firmie 365FarmNet w Polsce. – Do dyspozycji w podstawowej, bezpłatnej wersji programu, użytkownicy mają też interaktywny kalendarz, w którym mogą planować kolejne zabiegi, dostęp do mapy gospodarstwa, prognozy pogody dla konkretnej lokalizacji pola. Jest tu też możliwość zarządzania stadem bydła, a w nim automatycznego tworzenia księgi zwierząt z dokumentacją chorób, diagnoz i zabiegów, inseminacji, wycieleń, czy innymi istotnymi informacjami dotyczącymi zwierząt. Oczywiście 365FarmNet jest dostępny w wersji mobilnej – jako aplikacja. Dokumentować w nim możemy wszelkie prace i zabiegi, również będąc offline. 

Wsparcie danymi satelitarnymi

Firma daje też możliwość dopasowania programu do indywidualnych potrzeb każdego rolnika dzięki dodatkowym modułom. Ich ceny zależą od funkcjonalności oraz wielkości gospodarstwa, w którym będą stosowane, a rolnik może je bezpłatnie wypróbować. 

Dodatkowe moduły mogą zapewnić optymalne planowanie płodozmianu i odmian, zarządzanie i monitorowanie stanów magazynowych czy optymalizację przejazdów na polu. Dużym zainteresowaniem użytkowników cieszy się CLAAS Crop View, w ramach którego rolnicy otrzymują dane satelitarne, na podstawie których mogą sprawdzić stan upraw i zaplanować precyzyjne nawożenie – tłumaczy Monika Cieniawska. 

Niemal całkowitą automatyzację prac w gospodarstwie zapewnia system 365Active oraz ActiveBox, czyli małe, żółte skrzyneczki montowane na maszynach i urządzeniach. Są one automatycznie wykrywane przez program365FarmNet na tablecie/smartfonie w ciągniku. W ten sposób, bez ingerencji rolnika, zapisywane są informacje takie jak czas pracy, osoby, które tę pracy wykonywały, maszyny użyte do danych zabiegów oraz pola, na których te zabiegi zostały wykonane. Co istotne, taka automatyczna dokumentacja prac jest możliwa bez względu na wiek, markę i model maszyn.

Kolejny element programu to Protokół Transportu Zbiorów, który wykorzystując ActiveBox’y oraz aplikację na smartfonach w maszynach, może prześledzić drogę przyczepy do kombajnu, od kombajnu do wagi oraz od wagi do miejsca rozładunku (np. silosu czy odbiorcy końcowego). 

W programie, dodatkowo, zapisywane są dane z urządzenia ważącego, czyli waga netto, brutto i tara oraz parametry plonu, jak zawartość suchej masy. Zapisywany jest również czas przejazdu – opowiada Jerzy Koronczok.


  • Łukasz Boczar konsultuje z Jerzym Koronczokiem praktyczne rozwiązania techniczne oraz  IT  Platformy 365FarmNet bezpośrednio na polu

Po wygranej, wakacyjny wypad planuje już gospodyni – Bernarda Boczar, która zdecydowała, że na rolniczy wypoczynek pojadą w tym roku do Grecji na Rodos. Syn prawdopodobnie zostanie w domu i będzie się zastanawiał co zrobić z pozostałymi pieniędzmi. 

Trzeba pomyśleć co zrobić z resztą gotówki, chyba przeznaczymy ją na jakąś małą inwestycję w gospodarstwie – obmyśla pan Łukasz.

Artur Kowalczyk 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 21:40