StoryEditorPolska

Spis stada zwierząt gospodarskich. Kto i kiedy musi go wykonać?

16.12.2019., 19:12h
Część rolników utrzymujących zwierzęta gospodarskie jest zobowiązana przynajmniej raz w roku dokonać spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada. Taki spis musi powstać najpóźniej 31 grudnia. Kto musi wykonać spis stanu stada zwierząt? 

Kto musi sporządzić spis stanu stada zwierząt gospodarskich?

Rolnicy muszą przeprowadzić spis stada zwierząt gospodarskich, które przebywają w gospodarstwie w ciągu 12 miesięcy od dnia wykonania spisu w poprzednim roku. Zatem jeżeli rolnik w 2018 roku spis przeprowadził 21 grudnia, to teraz również najpóźniej musi go przeprowadzić do 21 grudnia 2019 roku.   

Do sporządzenia spisu stanu stada zwierząt gospodarskich są zobligowani właściciele gospodarstw, w których są chowane lub hodowane:

  • świnie, 
  • owce, 
  • kozy

Liczbę owiec, kóz lub świń ustaloną podczas spisu należy wpisać do księgi rejestracji. 

 

Informacje o spisie świń trzeba przezać do ARiMR

Dodatkowo informacje o liczbie świń ustalonych w trakcie spisu należy przekazać do biura powiatowego ARiMR. Rolnik ma na to tylko 7 dni, jednak hodowcy trzody chlewnej mogą złożyć do ARiMR spis stada świń za pośrednictwem portalu IRZplus.

 

Czy trzeba dokonać spisu krów?

Z obowiązku dokonania spisu stanu stada są zwolnieni posiadacze bydła.
Jednak wszyscy rolnicy utrzymujący zarówno krowy, jak i owce oraz kozy są zobowiązani na bieżąco prowadzić księgi rejestracji, w których umieszcza się m.in. numer siedziby stada oraz liczbę zwierząt gospodarskich. 

Prowadzenie jej na bieżąco oznacza, że w ciągu 7 dni od zmian w stadzie należy taki fakt odnotować w księdze rejestracji. Dotyczy to m.in. zakupu zwierząt, ich sprzedaży, padnięcia, uboju, jak również oznakowania zwierząt urodzonych.

 

Jeszcze więcej obowiązków dla hodowców świń w strefie ASF

Warto także pamiętać, że w przypadku gdy stado świń znajduje się w obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub podlegającym ograniczeniom w związku z zagrożeniem wystąpienia choroby zakaźnej, np. w jednej ze stref ASF, rolnik ma zaledwie 2 dni na poinformowanie ARiMR o zwiększeniu lub zmniejszeniu liczebności stada. W ciągu 2 dni rolnik musi też zgłosić fakt oznakowania świni. 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 20:14