StoryEditorWiadomości rolnicze

Ukraina nie kupuje polskiej wołowiny i wieprzowiny

12.06.2014., 12:06h
Nasi politycy prześcigają się w deklaracjach poparcia dla Ukrainy. Jak na razie największą ofiarę wobec naszych wschodnich sąsiadów ponoszą polscy rolnicy i producenci żywności. Ukraina zaś nie traktuje nas równorzędnie w wymianie handlowej. Mało, kto wie, ale od 7 lat utrzymywane jest ukraińskie embargo na import polskiej wołowiny. Zakaz tłumaczony jest kuriozalnie, bo ryzkiem BSE.  

Nasze ministerstwo rolnictwa jeszcze w kwietniu mówiło, że „relacje gospodarcze między Polską a Ukrainą nie są równoprawne”.

Wschodni sąsiad bardzo gorliwie podszedł do sprawy ASF w naszym kraju. Ukraina, kiedy tylko wirus został wykryty już 18 lutego wprowadziła pełne embargo na import polskiej wieprzowiny. Co ciekawe mimo napiętej sytuacji politycznej z Rosją Ukraina wobec niej stosuje spore preferencje w handlu. Jak do tej pory w Federacji wykryto około 600 ognisk ASF. Nie spowodowało to jednak zastosowania wobec niej blokady handlowej na mięso. 

Minister rolnictwa ogłosił, że aktywnie działa na rzecz zniesienia restrykcji ukraińskich dotyczących importu z Polski wołowiny i bydła oraz świń, wieprzowiny i produktów wieprzowych.  Zdaniem Ministra Sawickiego utrzymywanie zakazu jest nieuzasadnione, zwłaszcza że Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt uznaje Polskę za kraj o kontrolowanym ryzyku wystąpienia BSE.

- Polską wieprzowinę importują nadal np. takie kraje, jak Wietnam, Stany Zjednoczone, czy Hong Kong – poinformował minister Sawicki w rozmowie telefonicznej z ministrem polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy Igorem Szwajką i wyraził nadzieję, że wkrótce, znosząc zakaz importu, dołączy do nich także Ukraina.

W odniesieniu do kwestii afrykańskiego pomoru świń (ASF), minister Sawicki zapewnił ukraińskiego ministra, że Polska podjęła wszelkie działania bioasekuracyjne, zgodne z prawem UE i przepisami międzynarodowymi. Poinformował, że poza przypadkami ASF, wykrytymi w Polsce, w lutym u dwóch padłych dzików, nie zaobserwowano nowych zachorowań. Można, więc stwierdzić, że wirus ten nie migruje

Minister Szwajka zapewnił, że strona ukraińska nie będzie stawiała żadnych nieuzasadnionych przeszkód w tym zakresie.

Ustalono, że podczas spotkania przedstawicieli służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy podczas 82. Sesji Generalnej Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w Paryżu zostaną omówione wszystkie kwestie weterynaryjne dotyczące eksportu na Ukrainę. Minister Sawicki zaproponował również, aby po tych rozmowach, ukraińscy inspektorzy przyjechali do Polski, celem zapoznania się z działaniami podejmowanymi przez polskie służby weterynaryjne w kierunku ASF.

t.ś.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 11:17