StoryEditorpogoda

Wiosna z nawałnicami i lokalnie suszami – prognoza długoterminowa Józefa Gorella

20.03.2020., 13:03h
Józef Gorell, emerytowany rolnik i pasjonat meteorologii przewiduje jakie będą najbliższe miesiące w pogodzie. Tutaj w okresach wakacyjnych niestety pogoda nie dopisze - mają wystąpić nawałnice oraz burze z gradem.

Trafna długoterminowa prognoza pogody

- Poprzednia prognoza mówiąca o ciepłej zimie oraz dużych różnicach temperatur w kraju się sprawdziła. Dane statystyczne, których używam do opracowań prognozy, poprzedniej zimy wskazywały, że temperatury dla Polski były wyższe o 3 do 4°C, a tej zimy już o 5 do 6°C wyższe. Pokazuje to, że ocieplenie coraz bardziej przyspiesza. Analizując pogodę sprzed 12 lat – od 2008 do 2013 roku – zimą bywały mrozy do –30°C. Wtedy wymarzały zboża. Z kolei wiosną i latem maksymalne temperatury powyżej 30°C utrzymywały się od 18 do 30 dni. Obecnie jest to aż od 40 do 55 dni.

Nawałnice i burze z gradem - taka pogoda czeka nas w okresie wakacyjnym

W lipcu czekają nas burze z gradem i nawałnicami. Pogłębi się też susza w rejonach centralnej i południowo-zachodniej Polski. Dopiero od 10 sierpnia więcej opadów, które mogą być intensywne o charakterze ciągłym, z burzami i nawałnicami z gradem, których tego lata będzie więcej od poprzedniego.

Ten rok w przewidywaniach, wg mojego kalendarza księżycowego, to rok synchroniczny – większość efektów klimatycznych rozpoczyna się od nowiu lub pełni.


Kwiecień:

  • min. temp. -4 do +6 stopni Celsjusza
  • maks. temp. 5 do 27 stopni Celsjusza
Początek kwietnia z niewielkimi opadami deszczu, lokalnie wystąpią mgły i zamglenia, wiatr południowo-wschodni, okresami porywisty. Duże wahania temperatur, w ciągu dnia do 18°C, nocą w rejonach wschodnich wystąpią przymrozki.

Druga dekada kwietnia spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu, z silnym porywistym wiatrem do 100 km/h. Lokalnie spadki temperatur do –4°C, w górach do –8°C. Trzecia dekada z niewielkimi opadami deszczu, spływ powietrza z północy i południowego zachodu z bardzo dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. Dopiero pod koniec miesiąca więcej opadów deszczu z mżawką, z silnym wiatrem, zwłaszcza na Bałtyku i w górach. W rejonach północno-wschodnich i wschodnich lokalnie wystąpią przymrozki.

Maj:

  • min. temp. -4 do +17 stopni Celsjusza
  • maks. temp. 4 do 32 stopni Celsjusza
Początek pierwszej dekady nadal chłodno, z silnym, porywistym wiatrem z niewielkimi opadami deszczu oraz mżawki. W rejonach północno wschodnich wystąpią nocne przymrozki. Początek drugiej dekady znaczne ocieplenie, z opadami deszczu i silnym porywistym wiatrem, lokalnie wystąpią burze z nawałnicami.

Od 15 do 25 maja bez frontalnych opadów, lokalnie wystąpią burze z silnym, porywistym wiatrem oraz mżawki i mgły. Pomiędzy przechodzącymi frontami wzrost temperatury do 32°C. Od 25 maja więcej opadów. Koniec miesiąca lokalnie intensywne opady deszczu, szczególnie w rejonach południowo-wschodnich, mogą powodować powodzie i podtopienia. W rejonach centralnych i południowo-zachodnich Polski w maju lokalnie wystąpią objawy suszy.

Czerwiec:
  • min. temp. -2 do +20 stopni Celsjusza
  • maks. temp. 15 do 36 stopni Celsjusza
Początek czerwca przyniesie kolejne opady deszczu, lokalnie mogą być one intensywne. Wystąpią burze z gradem. Następne dni znaczne ochłodzenie. Przed pełnią i po pełni Księżyca, 5 czerwca, mogą lokalnie wystąpić niewielkie przymrozki. Następne dni z dużymi wahaniami temperatur, co kilka dni z niewielkimi opadami deszczu, lokalnie wystąpią burze z gradem.

Taka pogoda potrwa do 20 czerwca. Dużo słonecznych dni i upalnych do 36°C. Następnie od nowiu 21 czerwca napływ z zachodu aktywnych frontów niżowych z burzami i nawałnicami z gradem. Bałtyk i góry wiatr, silny porywisty do 100 km/h o charakterze sztormu. Taka pogoda potrwa do końca miesiąca.

Prognoza również na stronie internetowej www.kosmopogoda.pl

Józef Gorell
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 14:58