Wojewoda łagodzi ograniczenia w strefach ASF

Wiadomości
Data publikacji 03.10.2017r.

Wojewoda lubelski 27 września uchylił zakazy i nakazy dotyczące m.in. wywożenia, przywożenia i transportu świń, organizowania targów i wystaw zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt, a także organizowania widowisk, zgromadzeń i pochodów, na wyznaczonych obszarach zapowietrzonych i zagrożonych afrykańskim pomorem świń.

Tym samym uchylone zostało wcześniejsze rozporządzenie z 17 sierpnia 2017 roku w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu bialskiego, parczewskiego i włodawskiego, a dotyczące terenów gmin: Kodeń, Sławatycze, Sosnówka, Tuczna, Wisznice (z powiatu bialskiego), Dębowa Kłoda, Jabłoń, Podedwórze (z powiatu parczewskiego) oraz Hanna, Włodawa i Wyryki (z powiatu włodawskiego).


Lubelski Urząd Wojewódzki wyjaśnia, że zniesienie restrykcyjnych przepisów dotyczących afrykańskiego pomoru świń jest możliwe w związku z uzyskaniem dobrych wyników badań laboratoryjnych. Chodzi o przeprowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną badania w kierunku ASF we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie na wymienionych wcześniej terenach. kj

Partner serwisu