StoryEditorWiadomości rolnicze

Wyjątkowe okoliczności dla beneficjentów

08.06.2015., 14:06h
Od ponad miesiąca obowiązuje rozporządzenie ministra rolnictwa wprowadzające „Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń”. Wprowadza ono szereg wymogów i ograniczeń, które muszą spełnić producenci trzody na obszarach zagrożonych występowaniem ASF.

Zostali oni zobowiązani do dostosowania gospodarstw do wymagań bioasekuracji. Mieli na to miesiąc od wejścia w życie rozporządzenia. 

Bioasekuracja od rolników wymaga między innymi zabezpieczenia gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, podwójnym ogrodzeniem o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem, prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie itp. 

Rolnicy, którzy nie byli w stanie spełnić wymogów bioasekuracji, do 29 maja musieli poinformować ARiMR o chęci rezygnacji z dalszej produkcji żywca. Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się z pytaniem do Agencji, co z rolnikami, którzy korzystali z modernizacji w ramach PROW 2007–2013 na inwestycje związane z produkcją świń. Czy w takiej sytuacji będą musieli zwracać otrzymane wcześniej pieniądze?

W odpowiedzi odział ARiMR w Białymstoku wyjaśnił, że utrzymujący świnie rolnicy, którzy „zrealizowali inwestycję bezpośrednio związaną z produkcją trzody chlewnej lub cel operacji, np. osiągnięcie wzrostu wartości dodanej brutto, został wykazany m.in. przy uwzględnieniu stada świń w gospodarstwie, zobowiązani zostali do dostosowania gospodarstw do wymagań bioasekuracji określonych w programie (…) do 29 maja 2015 r.

Rolnicy utrzymujący świnie, którzy nie mogli dostosować gospodarstw do wymagań bioasekuracji, do 29 maja 2015 r. składali do Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego ze względu na miejsce działalności oświadczenie, że gospodarstwo nie spełni wymagań programu bioasekuracji.

Podjęte działania wynikające z warunków korzystania z takiej rekompensaty (zabicie lub poddanie ubojowi świń i niewprowadzenie ich do gospodarstwa przez okres trwania Programu można uznać jako siłę wyższą lub wyjątkową okoliczność. Kategoriami siły wyższej lub wyjątkowymi okolicznościami jest m.in. choroba epizootyczna dotykająca część lub całość należącego do rolnika żywego inwentarza. Obecnie wprowadzone ograniczenia nie dotyczą zakazu produkcji trzody, a jedynie mogą spowodować, że producent podejmie decyzję o jej ograniczeniu lub zaprzestaniu.

 

To, co najważniejsze, informację o powyższym zakresie należy zgłosić do OR ARiMR z zachowaniem terminu 10 dni. Ten termin odnosi się ściśle do sfery możliwości podjęcia przez dany podmiot określonych działań. Należy podkreślić, że ten okres – 10 dni musi być bezwzględnie dochowany” – tłumaczy w piśmie do Podlaskiej Izby Rolniczej OR ARiMR w Białymstoku.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 19:18