StoryEditorDotacje

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2020 – jakie będą stawki?

28.10.2019., 18:10h
Rząd przygotował nowe propozycje dotyczące stawek zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2020 roku. Dopłaty do paliwa będą zarówno do ha użytków rolnych oraz dla producentów bydła. Jakie będą kwoty dopłat do paliwa rolniczego w 2020 roku? 

W czwartek 24 października 2019 roku do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów  w sprawie stawki zwrotu akcyzy za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej. Organizacje rolnicze mają czas do 15 listopada na zgłoszenie uwag do tych propozycji.  

 

Rząd określił stawkę zwrotu akcyzy na takim samym poziomie jak w 2019 roku

Rząd chce, aby stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wynosiła 1,00 złotych na 1 litr oleju. Jest to taka sama stawka jak w 2019 roku. 

– Kwotę zwrotu podatku ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT, i stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku, w ramach rocznego limitu – można przeczytać w ustawie. 

Z kolei roczny limit zwrotu akcyzy jest ustalany jako suma: 

  • kwoty iloczynu stawki zwrotu akcyzy określanej co roku przez rząd, liczny 100 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu rolnika, według stanu na dzień 1 lutego danego roku 
  • oraz kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu akcyzy określanej co roku przez rząd, liczny 30 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. 

 

Jaka będzie stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2020 roku

To tyle jeśli chodzi o zawiłe prawne sformułowania. A co to oznacza w praktyce?

Otóż, w pewnym uproszczeniu, stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze będzie wynosić: 

  • 100 złotych do 1 ha użytków rolnych, 
  • 30 złotych do 1 DJP bydła (zarówno dla krów mlecznych, jak i bydła mięsnego).

Rząd jednak nie zdecydował się na rozszerzenie dopłat do paliwa rolniczego dla gospodarstw rolnych prowadzących inną produkcję zwierzęcą. Zatem – dla przykładu – gospodarstwo posiadające 50 ha użytków rolnych, 30 krów, 10 jałówek i 50 świń, wówczas otrzyma dopłaty do paliwa rolniczego tylko do hektarów i bydła, ale już nie do trzody chlewnej. 

 

Jaki jest przeliczniki DJP dla poszczególnych grup bydła?

Do wyliczenia jaki będzie przysługiwać gospodarstwu zwrot akcyzy za paliwo wykorzystywane przy chowie bydła warto znać jaki są przeliczane poszczególne grupy zwierząt na DJP: 

  • cielęta do 6 miesięcy – 0,15 DJP; 
  • jałówki od 6 miesiąca do 1 roku – 0,3 DJP,
  • buhaje od 6 miesiąca do 1 roku – 0,36 DJP;
  • jałówki od 1 roku do 18 miesięcy – 0,8 DJP,
  • buhaje od 1 roku do 18 miesięcy – 0,9 DJP; 
  • krowy – 1 DJP; 
  • buhaje powyżej 18 miesięcy – 1,4 DJP. 

Zatem za 1 za buhaja powyżej 18 miesięcy rolnika otrzyma 42 złote dopłaty do paliwa rolniczego, za 1 krowę – 30 złotych; za 1 jałówkę jednoroczną – 24 złote a za cielaka jedynie 4,5 złotego dopłaty do paliwa rolniczego. 

 

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2020 – jaki termin składania wniosków?

W 2020 roku rolnicy będą dwukrotnie składać w urzędach gmin wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. 

Od 1 do 28 lutego 2020 roku trwa pierwszy nabór wniosków o zwrot akcyzy zawartej w ON wykorzystywanego do produkcji rolnej. W tym terminie rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do paliwa rolniczego wykorzystanego od 1 sierpnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku

Z kolei od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2020 roku rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, które kupili w okresie od 1 lutego do 31 lipca 20202 roku.

 

Co musi znaleźć się na fakturze potwierdzającej zakup paliwa rolniczego? 

W pierwszym naborze wniosków na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze było duża zamieszania, gdyż posłowie wykreślili z ustawy wiele kodów CN uprawniających do otrzymania dopłat do paliwa rolniczego. Co prawda później szybko ten błąd został naprawiony, ale wielu rolników niepotrzebnie się przez to denerwowało. Dlatego warto zwrócić uwagę co koniecznie musi być na fakturze potwierdzającej zakup paliwa do gospodarstwa, a co nie jest konieczne. 

Na fakturze koniecznie muszą być te same dane osobowe co we wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Musi być również wyszczególniona data zakupu paliwa 

Natomiast na  fakturze nie musi być umieszczony kod CN oleju napędowego, ani nie musi być podany numer rejestracyjny ciągnika rolniczego.

 

Czy dzierżawca może dostać dopłaty do paliwa rolniczego na ziemię, którą uprawia?

Wielu rolników wciąż nie wie czy może ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze na grunty, których nie posiada a jedynie dzierżawi (posiadanie zależne). Ministerstwo rolnictwa określa, że zwrot akcyzy przysługuje posiadaczowi zależnemu, czyli dzierżawcy, nawet w przypadku ustnej umowy dzierżawy oraz gdy dzierżawa nie jest wykazana w ewidencji gruntów i budynków. 

Natomiast w sytuacji, gdy użytki rolne są współposiadane, wówczas prawo do dopłat do paliwa rolniczego ma tylko ta osoba, która uzyska pisemną zgodę pozostałych współposiadaczy ziemi. Obowiązek ten nie dotyczy małżeństw. 

 

Paweł Mikos 
Fot. Paweł Mikos 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 22:50