Ciemierniki - kwiaty zimy

Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 01.01.2018r.

Zima jest dość nudną porą roku. Mało roślin prezentuje walory dekoracyjne. Niektóre trawy uzupełniają krajobraz pięknymi wiechami, wybrane prezentują błękitną barwę, pozostałe mają źdźbła w kolorowe smugi. Innymi roślinami są krzewy zimozielone o liściach zielonych lub pstrokatych. We wszystkim można znaleźć coś pięknego, ale i tak oczekujemy czegoś więcej.

Tu w sukurs mogą przyjść ciemierniki, które potrafią obsypać się pięknymi kwiatami już w lutym. Pierwsze pojawiają się, gdy jeszcze zalega śnieg, a inne rośliny ani myślą o rozpoczęciu wegetacji. Dodatkową ozdobą są zimozielone liście, które ładnie się prezentują w zimowej scenerii, gdy spośród nich wyglądają białe, różowe, zielone czy czerwone kwiaty. Mało kto oprze się ich urokowi. 
  • Ciemiernik purpurowy

Najpopularniejsze odmiany ciemiernika


Wśród najbardziej popularnych odmian jest ciemiernik purpurowy, który w stanie naturalnym występuje w Bieszczadach. Roślina wyrasta do około 30 cm i wydaje od 2 do 3 kwiatów na jednym pędzie. Innym ciemiernikiem jest ciemiernik biały – jeden z najpopularniejszych i ciekawszych. Kwiaty o 8 cm średnicy zebrane są po 2 do 4 na jednej łodydze, kwitną od lutego do maja. Ciemierniki to byliny bardzo łatwe w uprawie, nie lubią jedynie zbyt zbitej ziemi i przesadzania,  dlatego przed posadzeniem dokładnie przemyślmy lokalizację.  • Ciemiernik cuchnący

Interesującą odmianą o dość nieciekawej nazwie jest ciemiernik cuchnący. Nazwę swą zawdzięcza intensywnemu ziołowemu zapachowi. Odmiana ta osiąga wysokość do 50 cm i ma piękne liście. Kwiaty ma zielone, czasem z otoczką w kolorze czerwonym, zebrane w sterczące wiechy. Pierwsze kwiaty tej odmiany pokazują się w lutym i kwitną aż do czerwca. Roślina ma szansę do rozmnożenia się z rozsypanych nasion. Ciemierniki są doskonałe do wypełniania lekko zacienionych miejsc. Najlepiej prezentują się w towarzystwie przylaszczek, ranników, sasanek czy zawilców. Chętnie porastają ogrody skalne.


Uważaj podczas zabiegów pielęgnacyjnych!


Musimy jednak pamiętać, że wszystkie części rośliny są trujące i ich spożycie może być niebezpieczne dla człowieka. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonujmy w rękawiczkach, poza tym lepiej i bezpieczniej będzie, gdy nie będziemy zrywać kwiatów ani liści.

Małgorzata Wyrzykowska
 

Partner serwisu