Co nam zżera kapustne? Nie tylko bielinek

Dom i Ogród
Data publikacji 04.07.2016r.

To pytanie pada, gdy widzimy dziury wyjedzone przez jakieś szkodniki w liściach kapusty. Odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Oprócz znanego nam bielinka kapustnika, liście kapustnych są często zasiedlane przez tantnisia krzyżowiaczka, a także bielinka rzepnika.

Tantniś krzyżowiaczek jest uważany za najgroźniejszego szkod­nika w uprawach kapustnych. Jego żarłoczne gąsienice wygryzają dziury w liściach sercowych i niszczą stożek wzrostu. Efektem tego jest wiązanie przez roślinę wielu główek, co dyskwalifikuje ją w sprzedaży i konsumpcji.


Słoneczna i ciepła pogoda w lipcu sprzyja pojawieniu się drugiego pokolenia szkodnika, choć to jeszcze nie koniec, bowiem w jednym roku może wystąpić do czterech pokoleń. Zarówno dorosły motyl, jak i gąsienica są niewielkich rozmiarów. Motyl z uwagi na bardzo małe rozmiary jest niesiony z wiatrem i może pojawić się w zupełnie niespodziewanych miejscach, jest więc nieprzewidywalny. Zielone okołocentymetrowe gąsienice łatwo poznać po charakterystycznym zachowaniu w czasie zagrożenia, gdyż albo zwijają się w podkówkę, albo zwisają z liści na nitce przędzy. 

Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 28/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Partner serwisu