StoryEditorWiadomości rolnicze

Czas wysiewu i sadzenia warzyw

11.04.2017., 17:04h
Nadal panuje gorący okres w ogrodzie przydomowym. Jest wiele do zrobienia, w szczególności czekają na nas wysiewy warzyw, bez których trudno sobie wyobrazić gospodarstwo domowe. Jeśli wyprodukowaliśmy rozsady, to z nimi również lada chwila wyjdziemy do ogrodu.

Jeszcze możemy wysiewać nasiona warzyw, np. grochu i szpinaku, a w drugiej połowie miesiąca na zagonki mogą trafić pory. Przez cały czas siejemy różne odmiany rzodkiewki. Najlepiej w odstępach kilku do kilkunastu dni, by móc systematycznie z nich korzystać.

Zagonki z rzodkiewką dobrze jest okryć włókniną bądź folią perforowaną, to przyspieszy zbiór i ochroni przed ewentualnymi spadkami temperatur. Na miejsce stałe wysiewamy także średnio późne odmiany marchwi, z których będziemy korzystać wczesną jesienią. W tym samym czasie wysiejmy pietruszkę i pasternak, które po wzejściu trzeba przerwać, pozostawiając je w odstępach do 5–10 cm, i koper. Ten ostatni wysiewajmy co kilka dni, by uzyskiwać młode piórka w miarę potrzeb. Nadal wysiewamy nasiona buraków ćwikłowych, które po wzejściu przerwiemy, pozostawiając w 10-centymetrowych odstępach.

Do końca miesiąca można wysiewać także brokuły i brukiew, lecz dla tych roślin przeznaczmy miejsce na rozsadniku, podobnie jak dla kalarepy, sałaty. Gdy pojawią się pierwsze liście właściwe, przesadzimy je na miejsce stałe.

Nie zapominajmy o ziołach. Dla nich też powinniśmy wygospodarować miejsce. W kwietniu wysiewamy na miejsce stałe rumianek, kminek, cząber, majeranek, kolendrę, lubczyk, miętę i szałwię.

Dla mięty, rumianku i lubczyka dobrze jest przeznaczyć oddzielne miejsce z uwagi na to, że są roślinami wieloletnimi. Miętę dobrze jest posadzić osobno, gdyż jest rośliną ekspansywną, szybko się rozrastającą i zagraża roślinom w sąsiedztwie.

Na miejsce stałe wysadzamy rozsadę wczesnych odmian sałaty, kalarepy, cebuli i porów. Z odmianami późniejszymi poczekajmy do końca kwietnia. Wyprodukowaną rozsadę warzyw psiankowatych, np. papryki, pomidorów, oberżyny, w tunelach foliowych, inspektach czy okiennych parapetach, teraz musimy przepikować, by wzmocnić system korzeniowy i poprawić kondycję roślin.


Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 10:11