StoryEditorOgród

Dynie, kabaczki i cukinie z rozsady - jak je uprawiać?

12.06.2014., 12:06h
Aby cieszyć się wcześniejszymi zbiorami cukinii, kabaczków, dyni, patisonów czy kawonów, najlepiej wyprodukować je z rozsady. Nic tak nie cieszy, jak wczesny zbiór własnych plonów.   
Rośliny takie jak ogórki czy dynie zazwyczaj sieje się wprost do gruntu, ale ich uprawa z rozsady da zbiór wcześniejszy co najmniej o dwa tygodnie, może więc warto o tym pomyśleć. W przypadku kawonów i melonów, które mają najwyższe wymagania termiczne, uprawa z rozsady jest konieczna. Tylko ona umożliwia uzyskanie w odpowiednim czasie dojrzałych, smacznych owoców.

Jasno i słonecznie

Na ogół na domowe potrzeby wystarczy około 40 szt. roślin (tą ilością zagospodarujemy 10 m2 powierzchni przydomowego ogródka). W mieszkaniu te warunki spełni tylko szeroki parapet okienny z wystawą słoneczną. Musi być na tyle duży, by w momencie wytworzenia przez rośliny liści właściwych można je było swobodnie rozstawić. Wówczas rośliny nie będą się wyciągały w stronę światła. W przypadku ciepłej wiosny możemy do tego celu wykorzystać tunel foliowy, małą szklarenkę czy inspekt, ale tylko wówczas, gdy nie ma nocami zbyt niskich temperatur. Inspekt jest o tyle praktyczny, że można okryć go na noc słomianymi matami, które ochronią przed zimnem. Ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody, a do tego nie zawsze dysponujemy inspektem, bezpieczniej będzie wyprodukować rozsadę na parapecie.

Jak dobrać doniczki i ziemię

Do produkcji dyniowatych najodpowiedniejsze są doniczki o średnicy ok. 9 cm. Mogą być również stosowane doniczki spinane (pierścienie) o takiej samej średnicy. Nadają się także doniczki torfowo-celulozowe o 10-centymetrowych bokach. W sprzedaży występują w paletach wygodnych do przestawiania. Rośliny wyprodukowane w takich doniczkach sadzimy do gruntu razem z doniczką, która w ziemi ulega rozkładowi, a rozsada szybciej i łatwiej się przyjmuje, gdyż nie jest naruszony system korzeniowy. Musimy bowiem pamiętać, że korzenie dyniowatych są bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia.

Doniczki należy wypełnić podłożem do ¾ wysokości. Możemy zakupić gotowe, specjalne do produkcji rozsady warzyw, wzbogacone dawką nawozów mineralnych i mikroelementów, lub też przygotować samodzielnie. Niezbędny będzie odkwaszony torf wysoki (zawsze wysoki), który wymieszamy z nawozami mineralnymi. Najlepiej i najbezpieczniej używać gotowych mieszanek nawozowych (Fructus, Vitaflor, Mis 4) i stosować je wg instrukcji podanej na opakowaniu.

Kawony, melony...

Termin wysiewu zależny jest od terminu sadzenia do gruntu. Okres produkcji rozsady ogórka, dyni, kabaczka, cukinii i patisona trwa 4 tygodnie, natomiast melonów czy kawonów wynosi 6 tygodni. Jeśli planujemy wysadzić ogórki po 15 maja, nasiona wysiewamy w drugiej dekadzie kwietnia. Dynie, patisony, kabaczki, cukinie wysiewamy w trzeciej. Melony i kawony – na początku lub w połowie kwietnia, wówczas rozsada do sadzenia będzie gotowa pod koniec maja. Pamiętajmy, że do doniczki wysiewamy tylko po 2 nasionka, żeby po wschodach usunąć słabszą rozsadę, pozostawiając tę silniejszą.
 

Ciepłe podłoże

Musimy pamiętać, by nasiona wysiewać w ciepłe podłoże, dlatego też pojemniki napełniamy kilka dni wcześniej i trzymamy w ciepłym pomieszczeniu w temperaturze ok. 20°C. Do produkcji ogórków i mniej wymagających roślin temperatura otoczenia powinna wynosić 23–26°C. Dla kawonów potrzebne jest nawet 30°C, wówczas wykiełkują już po 6 dniach (przy 20°C po 10 dniach). W przypadku kawonów i melonów wskazana jest wysoka temperatura podczas całego okresu produkcji rozsady, na poziomie 25–30°C w ciągu dnia do 20–25°C nocą. 

Musimy wciąż kontrolować temperaturę i dbać o dostęp światła, bo jest to gwarancją dobrego rozwoju siewek. Podłoże powinno być regularnie zwilżane wodą o temperaturze otoczenia. Nie dopuszczajmy, by było zbyt mokre, bo to zwalnia rozwój systemu korzeniowego, a także może stać się przyczyną gnicia czy rozwoju chorób. Gdy siewki sięgną nieco ponad krawędź doniczki, podsypujemy podłożem do pełna (nie stosuje się podsypywania przy melonach). Przed wysadzeniem do gruntu siewki hartujemy przez 12 dni, obniżając stopniowo temperaturę i ograniczając podlewanie. W przeddzień sadzenia obficie podlewamy. 

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Małgorzata Wyrzykowska
 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 05:41