r e k l a m a

Partner serwisu

Ekologiczna ochrona ogrodu

Dom i Ogród
Data publikacji 15.06.2017r.

Nawet przy najlepiej prowadzonej agrotechnice, przestrzeganiu zmianowania i płodozmianu, zaprawiania nasion i uprawie współrzędnej, nie da się całkowicie uniknąć chorób i szkodników.

Jeśli nie chcemy sięgać po środki chemiczne, róbmy preparaty roślinne. Taka ekologiczna uprawa jest korzystna nie tylko dla środowiska, lecz także dla nas samych. Przypomnijmy jak przygotować preparaty i do czego ich używać. Potrzebna będzie pokrzywa zwyczajna, skrzyp polny, mniszek lekarski, wrotycz, krwawnik, bylica piołun, czosnek i cebula.

r e k l a m aOdwar z wrotyczu:

3 kg kwiatów na 10 l wody. Po zagotowaniu i wystudzeniu pryskamy zaatakowane przez mszyce rośliny bez rozcieńczenia.

Napar z suszonego krwawnika:

1 kg suszu zalewamy niewielką ilością wrzątku i po 30 min uzupełniamy do 10 l i pozostawiamy na 2 doby. Przecedzamy i pryskamy rośliny opanowane przez mszyce.

Napar z piołunu:

30 dag ziela zalewamy 10 l wody i utrzymujemy w stanie wrzenia przez 30 min. Studzimy i pryskamy rośliny przeciwko chorobom grzybowym i rdzy wejmutkowo-porzeczkowej.

Wyciąg z pokrzywy:

1 kg ziela zalewamy 10 l gorącej wody, po upływie doby bez rozcieńczenia pryskamy rośliny.Stosując preparaty biologiczne, z pokrzywą na czele, ograniczamy obecność toksycznych związków w żywności

Wyciąg z wrotyczu:

30 dag wrotyczu zalać 10 l ciepłej wody. Odstawić na dobę, po czym rozcieńczyć 1:2 i stosować do zwalczania mszycy, śmietki cebulanki, bawełnicy korówki, gąsienic bielinków oraz owocówki jabłkóweczki.

Wyciąg z mniszka:

25 dag mielonych korzeni zalewamy 10 l ciepłej wody i odstawiamy na 2 godz., odcedzamy i pryskamy przeciwko mszycy.

Wyciąg z czosnku:

25 dag mielonego czosnku zalewamy 10 l ciepłej wody i odstawiamy na dobę. Preparatem pryskamy rośliny zaatakowane przez mszyce, połyśnicę marchwiankę i miodówki.

Wyciąg z cebuli:

20 dag łusek zalewamy 10 l ciepłej wody i odstawiamy na 4 dni. Po przecedzeniu pryskamy przeciwko mszycom, miodówkom i skoczkom.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Czytaj dalej

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a