StoryEditorWiadomości rolnicze

Letnie cięcie drzew owocowych

12.07.2021., 14:07h
W przypadku jabłoni, gruszy i śliw, letnie cięcie jest zabiegiem uzupełniającym, gdyż podstawowe cięcie tych gatunków wykonuje się zimą i wczesną wiosną. Jeśli zaś chodzi o czereśnie i wiśnie, te tnie się tylko latem po zbiorze owoców.

Letnie cięcie uzupełniające polega głównie na wycinaniu a jeszcze lepiej wyłamywaniu wilków, czyli jednorocznych pędów niezdrewniałych, a także ich skracaniu. Zaletą tego zabiegu jest odpowiednie wybarwienie owoców, które podnosi ich jakość.

Cięcie jabłoni i gruszy

przeprowadzamy w różnych terminach, które są zależne od zbioru. Przy odmianach wczesnych zabieg przeprowadzamy na przełomie czerwca i lipca a przy odmianach późnych do końca sierpnia, czasem połowy września. Zazwyczaj cięcie przypada na ok. 3–4 tyg. przed przewidywanym terminem zbioru. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, bo wówczas mogą w miejscu cięcia wyrastać kolejne wilki osłabiające owoce i powodujące ponowne zacienianie. Cięcie letnie polega na usuwaniu nadmiaru silnych, tegorocznych przyrostów. Zabieg należy tak przeprowadzić, by wyeksponować owoce na światło słoneczne, lecz nie ograniczać aparatów asymilacji. Przyjmuje się zatem, że podczas cięcia usuwamy lub skracamy ok. 70% zbędnych pędów rosnących pionowo. Pozostawia się pędy rosnące poziomo o długości ok. 30 cm i rosnące do dołu. Te pędy z czasem wykorzystamy do odbudowy korony. Długopędy rosnące w pobliżu owoców skracamy nad 4–5 liści...

Pozostało 63% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 21:11