Miedzian w czarnej porzeczce

Dom i Ogród
Data publikacji 21.04.2017r.

Jak podają niektóre portale internetowe, do ochrony plantacji porzeczki czarnej przed chorobami grzybowymi ponownie można stosować Miedzian. Fungicyd ten sprawdza się w zwalczaniu antraknozy, rdzy wejmutkowo-porzeczkowej, opadziny liści i białej plamistości liści, czyli najważniejszych i najgroźniejszych chorób występujących na plantacjach.

Opadzina liści, rdza wejmutkowo-porzeczkowa i biała plamistość, to choroby, które objawiają się brązowymi plamami na blaszce liściowej powodującymi obumieranie całej bądź częściowej jej powierzchni. Wskutek zmian zmniejsza się asymilacja, odżywianie, które rzutuje na jakość plonu.


Wieloletnie badania prowadzone przez naukowców IO w Skierniewicach dowiodły skuteczności preparatów miedziowych w zwalczaniu ww. chorób. Od bieżącego roku wegetacyjnego można, tak jak przed laty, stosować ponownie Miedzian w uprawach czarnej porzeczki.

Należymy do światowej czołówki państw uprawiających te owoce, w uprawach których masowo występują choroby grzybowe spowodowane złą agrotechniką, czynnikami atmosferycznymi i profilaktyką. Właściwe prowadzenie upraw z zachowaniem wszelkich zasad i profilaktyczna ochrona fungicydowa pozwoli w dużej mierze ograniczyć infekcję i straty plonu.mw

Partner serwisu