r e k l a m a

Partner serwisu

Nasionnica trześniówka - podstępny wróg czereśni

Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 11.05.2018r.

Te pyszne owoce padają ofiarą niewielkiej muchówki o nazwie nasionnica trześniówka. Same muchówki nie stanowią problemu, bo odżywiają się sokiem owoców bądź spadzią, lecz uciążliwe są ich larwy, które żerują wewnątrz owoców czereśni i wiśni. Problem ten dotyczy szczególnie odmian średnio wczesnych, średnio późnych i późnych. Odmiany dojrzewające wcześnie z reguły nie zostają zasiedlone przez szkodnika.

Jak wygląda nasionnica trześniówka?

Muchówki nasionnicy są czarne o długości ok. 5 mm, mają przezroczyste skrzydła z ciemnymi poprzecznymi paskami. Między nasadami skrzydeł znajduje się żółta tarczka. Dorosłe owady wylatują w połowie maja z miejsca zimowania i po pewnym czasie składają jaja pod skórkę dojrzewających owoców. Po wylęgu, larwy przez okres około 2 tygodni żerują w owocach, które miękną, nie nadają się do spożycia ani na przetwory. Larwy nasionnicy są białe, beznogie o długości ok. 4 mm. Po okresie żerowania larwa opuszcza owoc i zakopuje się w ziemi, skąd wyleci za rok jako dorosła muchówka.

r e k l a m a


Kiedy i jak zwalczać nasionnice?

Kluczowy jest więc moment wylotu muchówek z zimowych kryjówek, by poradzić sobie z robaczywieniem czereśni. W celu wyznaczenia terminu zabiegu zwalczania nasionnicy, należy od połowy maja umieścić na drzewie żółte tablice lepowe bądź pułapki feromonowe przyciągające muchówki. Po zauważeniu na tablicach charakterystycznych muchówek należy odczekać ok. 7 dni i przeprowadzić oprysk insektycydem. Progiem szkodliwości są 2 sztuki muchówek odłowione na pułapkę. Do walki chemicznej ze szkodnikiem stosujemy Mospilan, Decis, Calypso lub Fastac. Zawsze przestrzegamy informacji podanych na opakowaniu środka, a zabieg wykonujemy po oblocie pszczół, najlepiej wieczorem.
Małgorzata Warzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a