r e k l a m a

Partner serwisu

Obserwujmy przyrodę - rośliny wskaźnikowe

Dom i Ogród
Data publikacji 09.09.2017r.

Czy ktoś kiedyś się zastanawiał, jak przebiegają różne procesy w przyrodzie i co nimi kieruje. Co ciekawe, wiele z nich ma ze sobą ścisły związek. Poznanie niektórych uwarunkowań pozwoli nam wiele z nich wykorzystać w prowadzeniu upraw. Tak jak w przypadku kukurydzy – siejemy, gdy kwitną mniszki i czeremcha, soję, gdy kwitnie wiśnia i klon. A podobnych przykładów jest więcej.

Co prawda każdy rok jest inny i różnie przebiega wegetacja, ale jedno jest pewne, trzymajmy się wskazówek, jakie daje natura. Poszczególne gatunki roślin rozwijają się zawsze w tej samej kolejności a wszystkim kieruje energia słoneczna.

Rządzi energia słoneczna

r e k l a m aGdy wiosna jest ciepła, rośliny rozpoczynają swój rozwój wcześniej, gdy jest zimno, rozwój zostaje przyhamowany. Krótko mówiąc: każda roślina do wegetacji potrzebuje odpowiedniej ilości ciepła a wartość mierzona sumą temperatur dla danego gatunku jest stała. Podobnie jest w odniesieniu do owadów. One również opuszczają swoje zimowe kryjówki, przepoczwarczają się czy rozpoczynają żerowanie w różnych terminach, ale z zachowaniem pewnej kolejności i zawsze jest taka sama. Patrząc zatem na rozwój roślin, owady czy roztocza, dochodzimy do wniosku, że jest w tym działaniu wiele wspólnego. Ciepło słoneczne rządzi nie tylko uprawami, lecz także reguluje tempo rozwoju również innych roślin. Ponieważ w naszym otoczeniu jest wiele takich roślin, możemy uznać je za wskaźnikowe. Ich kwitnienie czy inny etap fenologiczny rozwoju wskazuje na pojawienie się interesującego nas szkodnika a to sygnał o jego zwalczaniu.Jedną z szeregu roślin wskaźnikowych jest mniszek lekarski. Gdy ten kwitnie, pojawia się śmietka cebulanka na uprawach cebulowych


Rośliny a szkodniki

W czasie kwitnienia wawrzynka, derenia czy forsycji, nabrzmiewania i pękania pąków jabłoni,  zimowe kryjówki opuszcza kwieciak jabłoniowy. Gdy pojawiają się pączki igieł na modrzewiu, mamy okres składania jaj ochojników a gdy igły już osiągną pełny rozwój, ochojniki rozpoczną żerowanie. Niewiele  później, w czasie pękania pąków jabłoni i pierwszych pojawiających się liści, zaczynają wychodzić  gąsienice kuprówki rudnicy a w czasie białego pąka  można spodziewać się wylotu owocnicy jabłkowej. Różowy pąk jabłoni i czas kwitnienia czerwonych głogów, a także pojawianie się pierwszych liści na kalinie, to czas, gdy wychodzą gąsienice namiotnika jabłoniowego oraz wylęgają się larwy skorupika jabłoniowego, a także następuje wylęg przędziorka owocowca. W połowie maja, gdy kwitną kasztanowce zaczynają pojawiać się mszyce bukszpanowe, a także mszyca burakowa, która przelatuje na bób.

Podczas kwitnienia mniszka lekarskiego zaczyna wschodzić cebula, a także rozpoczyna się wylot śmietki cebulanki. Wychodzenie z ziemi stonki ziemniaczanej pokrywa się w czasie z kwitnieniem lilaków i żarnowca, a masowe pojawienie się stonki przypada na czas kwitnienia grochodrzewu, jaśminowców i czarnego bzu. Pachówkę strąkóweczkę możemy zaobserwować już od momentu bielenia się pąków grochodrzewu, czyli  robinii, tzw. akacji. Masowo pojawi się podczas kwitnienia lipy szerokolistnej, czyli podczas kwitnienia i wiązania strąków u późnych i średnio późnych odmian grochu. W tym samym czasie następuje wylot nasionnicy trześniówki a to się zbiega z dojrzewaniem wczesnych odmian czereśni. To również okres zawiązywania zawiązków owoców i wylęganie larw i zwalczanie pierwszego pokolenia owocówki śliwkóweczki.

M.W.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a