StoryEditorOgród

Ogrodowe tkaniny – jaką wybrać?

12.06.2014., 12:06h
Folie ogrodnicze można podzielić na agrotkaniny, agrowłókniny i folie tunelowe. Na rynku jest ogromy wybór takich materiałów. 

Kiedy wybrać agrotkaninę?

Różnią się one strukturą, rodzajem zastosowanego tworzywa oraz przede wszystkim grubością i wytrzymałością. Agrotkaniny to zwykle mocne struktury polipropylenowe. Wykorzystywane w ogrodnictwie i szkółkarstwie, a nawet niektórych uprawach typowo rolniczych do ściółkowania. W ten sposób znika konieczność chemicznego zwalczania chwastów. Zwykle agrotkaniny stosowane są w szkółkach roślin iglastych, truskawkach i zakładaniu ogrodów. Można z nich korzystać także przy pokrywaniu skarp, tak aby następnie położyć na nie korę lub kamienie. Materiał taki powinien mieć drobną strukturę, tak aby przepuszczał wodę i składniki mineralne. Nie powinien też ulegać procesowi gnicia.

Agrotkanina dodatkowo pomaga w utrzymaniu właściwej wilgotności gleby. Struktura materiału umożliwia z jednej strony przesiąkanie wody, z drugiej zaś nie pozwala na jej parowanie. Dzięki temu zakryta ziemia jest wilgotna i właściwie napowietrzona, co sprzyja rozwojowi korzeni i kondycji roślin. Jeśli agrotkanina jest ciemnego koloru, wpływa to także na szybsze nagrzewanie. Takie tkaniny są chemicznie obojętna dla gleby, w przeciwieństwie do ściółek organicznych, których stosowanie wpływa na potrzeby odżywcze roślin. Nie wpływają również na pH. Z kolei nawozy rozsypane na powierzchnię sztucznego materiału rozpuszczają się na niej pod wpływem wilgoci i wraz z wodą przenikają w głąb gleby.

Agrowłóknina okryciowa - jakie ma zastosowanie?

Agrowłókniny natomiast mogą mieć dwa zastosowania. Dzielą się na okryciowe i antychwastowe. Te pierwsze, zwykle koloru białego, wykorzystywane są przez producentów warzyw w pierwszych dniach wegetacji, kiedy zachodzi konieczność wczesnego założenia uprawy, zdarzają się wiosenne przymrozki i spadki temperatury, które mogłyby okazać się zgubne dla sadzonek. Dlatego też są zakrywane – ma to uodpornić je na niską temperaturę.

Wielu producentów stosuje agrowłókniny nawet kiedy ryzyko niskich temperatur jest niewielkie. Przykrycie roślin przezroczystym materiałem niehamującym fotosyntezy znacznie przyśpiesza rozwój i wegetację, a w dalszej perspektywie prowadzi do większych plonów. Włókninę rozkłada się bezpośrednio po siewie lub sadzeniu roślin. Pas włókniny powinien mieć szerokość zależną od rodzaju uprawy. Należy pamiętać o zostawieniu pewnego zapasu, który pozwoli na swobodny wzrost pod przykryciem. Boki materiału najlepiej przymocować do ziemi specjalnymi kołkami. Stosuje się też przykrycie z ziemi lub worków.

Agrowłóknina zdejmowana jest w zależności od warunków pogodowych i rozwoju roślin. Nie można zbyt długo czekać z jej usunięciem. Kiedy temperatura wzrasta, można narazić rośliny na poparzenie. Podczas odsłaniania warto skontrolować wilgotność. Jeśli ziemia jest zbyt sucha, lepiej ją podlać przed zdjęciem materiału. Włókninę można wykorzystać kilka razy. Przed zwinięciem należy ją wysuszyć i następnie przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu.


Agrowłóknina przeciw chwastom

Agrowłókniny antychwastowe działają na zasadzie podobnej jak agrotkaniny. W miejscach planowanego siewu nasion lub sadzenia rozsady należy wykonać otwory, nacinając nożem lub żyletką znak X lub V. Nasiona wysiewa się lub sadzonki sadzi w wyciętych otworach. Materiał ten stosowany jest też przed zbiorami, zwłaszcza w tunelach, i przy uprawach polowych, np. ogórków i truskawek. Owoce i warzywa zbierane są czyste. Nie ma ryzyka zabrudzenia materią organiczną oraz błotem. Są też lepszej jakości, ponieważ zostaje zminimalizowane zagrożenie ze strony chorób grzybowych.

Tomasz Ślęzak

Zdjęcie: Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 22:49