r e k l a m a

Partner serwisu

Trawy ozdobnne w ogrodzie - jak je pielęgnować?

Dom i Ogród
Data publikacji 11.09.2017r.

To rośliny o ogromnych walorach dekoracyjnych i niewielkich, wbrew przypuszczeniu, wymaganiach. Ostatnimi czasy zaczynają królować w ogrodach.

Właśnie teraz mamy okazję poznać je od najlepszej strony. Ich urok podniesiemy, sadząc je na tle innych bylin, krzewów czy drzew. Jesienią natomiast dostrzeżemy intensywne wybarwienie. A mamy w czym wybierać.

Od bardzo wysokich po całkiem niziutkie

r e k l a m aNajwyższą grupę traw tworzą miskanty. To trawy wielkiego formatu, które cieszą się popularnością dzięki małym wymaganiom. Przedstawicielem tej grupy jest miskant kwiecisty np. Gigantus, który nazwę swą zawdzięcza wysokości. Osiąga bowiem 3,5 metra wysokości. Innym okazem jest miskant chiński, ten nie należy do ogromnych, ale osiąga wysokość ok. 2 m. Ten gatunek cieszy się powodzeniem z uwagi na okazałą prezentację: liście przewieszają się łukowato, a w czasie kwitnienia tworzy piękne srebrzystobiałe kwiatostany lub karminowe u odmiany Rotfusch. Miskant cukrowy należy również do okazałych traw. Ten gatunek osiąga 1,5 m wysokości i charakteryzuje się srebrzystymi kwiatostanami utrzymującymi się do późnej zimy. Dodatkowym atutem są zielone liście z czerwonym paskiem wzdłuż nerwu.

Do dużych ogrodów nadają się również gatunki o intensywnym wzroście, m.in. mozga trzcinowata, która po 2–3 latach uprawy tworzy piękną kępę z masą ozdobnych liści, a w czasie kwitnienia – piękne kwiatostany. Do tej grupy można zaliczyć również trawę pampasową, która w zależności od odmiany, tworzy wspaniałe srebrzyste, białe bądź różowe kwiatostany, które zimą stanowią piękny element dekoracyjny. Osiąga do 3 m wysokości. Z grupy traw ozdobnych najmniej wymagającym gatunkiem jest manna mielec o żółto paskowanych liściach (np. odm. Variegata).


Rozplenica japońska, wyglądająca jak sztuczne ognie w małej skali, może stanowić doskonałe wypełnienie rabat bylinowychDo małych ogrodów doskonale nadają się gatunki takie jak kostrzewy i owies zimozielony o niebieskiej barwie źdźbeł. Na kwietnikach i rabatach kwiatowych ciekawie się prezentują śmiałki darniowe, seleria, ostnica, rozplenica japońska, kostrzewa sina (zwana również niebieską trawą) i popielata, a także piórówka. Te gatunki możemy sadzić pojedynczo lub jako uzupełnienie rabat. Osiągają 20 do 30 cm wysokości.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Czytaj dalej

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a