Będzie mniej obowiązków przy znakowaniu świń

Hodowla Zwierząt
Data publikacji 17.07.2017r.

Projekt nowej ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt zmniejsza obowiązki dla rolników w zakresie dodatkowego oznakowania świń oraz zakres informacji, jakie będą musiały być przekazywane do ARiMR i umieszczane w prowadzonej w siedzibie stada księdze rejestracji.

Rolnik może zdecydować, czy zwierzę oznakować kolczykiem czy tatuażem. Oznakowanie musi być dokonane nie później niż przed opuszczeniem przez zwierzę siedziby stada, jeśli świnia zostaje przemieszczona do siedziby innej niż siedziba urodzenia i przebywa tam dłużej niż 30 dni. Czyli rolnicy zajmujący się tuczem zakupionych zwierząt mają obowiązek dodatkowego oznaczenia świń tatuażem lub kolczykiem, ale tatuaż ten można wykonać tuż przed sprzedażą żywca. Dodatkowego oznakowania świń nie trzeba będzie zgłaszać do ARiMR. Wystarczy obowiązek zgłaszania przemieszczeń zwierząt wraz z numerami identyfikacyjnymi przemieszczanych świń.


W przypadku utraty przez świnię kolczyka lub uszkodzenia go w sposób uniemożliwiający identyfikację zwierzęcia rolnik jest obowiązany oznakować świnię w ciągu 24 godzin od stwierdzenia tej okoliczności.

Projektowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.ds

Partner serwisu