StoryEditorBydło mięsne

Jak kleszcze zagrażają bydłu na pastwisku?

07.05.2019., 13:05h
Część rolników już wypasa krowy, bo w oborze brakuje paszy, a niebawem na dobre  rozpocznie się sezon pastwiskowy, a z nim groźba ataków kleszczy. Zdawałoby się, że te małe pajęczaki nie są w stanie poważnie zaszkodzić bydłu. Prawda jest niestety inna.

Kleszcze groźne na pastwisku

Zagrożenie to jest aktualnie zwielokrotnione, ponieważ kolejna zima nieobfitująca w silne mrozy, skutkuje zwiększeniem populacji kleszczy. Objawami inwazji kleszczy jest, oprócz oczywistej obecności pajęczaków w skórze bydła, również ocieranie się zwierząt o różne przedmioty. Pasożyty te mogą wywoływać świąd, miejscowe stany zapalne skóry, a przy wzmożonej inwazji niedokrwistość i porażenie kończyn.

Babeszjoza - odkleszczowa choroba bydła

Największym zagrożeniem dla bydła jest przenoszona przez kleszcze babeszjoza. Objawami babeszjozy może być podwyższona temperatura ciała, osłabienie organizmu oraz żółtaczka. Silna reakcja immunologiczna organizmu może prowadzić do wstrząsu, zaburzeń krążenia i w konsekwencji do wystąpienia niewydolności wielonarządowej.

Jak chronić bydło przed kleszczami?

Na rynku dostępne są środki pomagające zwalczyć kleszcze. Przed ich zastosowaniem należy zasięgnąć rady lekarza weterynarii. Pomocne może okazać się również stosowanie środków zawierających permetrynę bądź epriometrynę. Są to preparaty odstraszające, które używa się w celu ochrony zwierząt również przed owadami latającymi.

Andrzej Rutkowski
(fot. Unsplash)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 19:01