Jak rozpoznać ASF u świń?

Andrzej Bryczkowski, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Białymstoku, potwierdził informację o trzecim w tym roku ognisku ASF w kraju, tym razem w województwie podlaskim. Wirus stwierdzono na fermie w gminie Orla, w której utrzymywano stado liczące około 8 tys. świń.
r e k l a m a
Na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę?
- gorączka (> 40°C),
- spadek apetytu i masy ciała,
- zmiany krwotoczne na skórze, często obejmujące uszy i kończyny,
- krwista biegunka,
- wymioty,
- duszność,
- krwisty wypływ z nosa,
- poronienia,
- nagłe upadki.
Wczesne objawy ASF mogą przypominać inne choroby
r e k l a m a

- Drogi ryzyka rozprzestrzeniania się ASF w Europie
Ochrona własnej chlewni

- Rozpoznanie ASF może nastręczać trudności ze względu na to, że nagły wzrost śmiertelności czy pojawienie się objawów klinicznych można przypisać także innym chorobom występującym w gospodarstwie
Różne formy kliniczne Afrykańskiego pomoru świń:
- Nadostra – wysoka śmiertelność, która może osiągnąć nawet 100% w ciągu pierwszego tygodnia po zakażeniu; występuje przy wysoce zjadliwych szczepach, a nagła śmierć jest częstym objawem; choroba postępuje szybko i większość świń nie wykazuje objawów klinicznych przed śmiercią.
- Ostra – taki przebieg choroby jest najczęściej spodziewany przy wybuchu ASF; śmiertelność jest wysoka i może sięgać nawet 100% przy wolniejszym postępie choroby, trwającym do 3 tygodni; obserwowane objawy kliniczne są typowe dla schorzenia; można spodziewać się gorączki, krwotocznych zmian skórnych na całym ciele, zaburzeń oddechowych z krwotocznymi wydzielinami z nosa przed śmiercią zwierzęcia; w obrazie sekcyjnym zmiany krwotoczne w wielu narządach, często w nerkach, węzłach chłonnych, w powiększonej śledzionie.
- Podostra – objawy kliniczne są podobne do tych obserwowanych w postaci ostrej, ale mniej nasilone; śmiertelność może osiągnąć 30–70% w ciągu pierwszych 3–4 tygodni po zakażeniu; postęp choroby znacznie wolniejszy niż w przypadkach ostrych, a objawy kliniczne mogą nie być równie charakterystyczne.
- Przewlekła – objawy kliniczne są zróżnicowane, występuje brak apetytu, utrata masy ciała, krwawa biegunka, zaburzenia oddychania i zapalenie stawów; śmiertelność utrzymuje się poniżej 20%, większość zwierząt przeżywa i sieje wirusa.