StoryEditorPorady

Jak uchronić się przed skutkami inwazji gryzoni?

30.04.2020., 09:04h
Gryzonie czynią nie tylko liczne szkody w budynkach inwentarskich, ale przede wszystkim przenoszą wirusy i bakterie. Ochrona przed myszami i szczurami to jeden z elementów bioasekuracji – tak ważnej w obliczu przedostawania się do chlewni różnych drobnoustrojów, w tym wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Pojawienie się myszy lub szczurów w chlewni może być przyczyną dużych strat. Nie chodzi tylko o zjadaną i zanieczyszczoną paszę, ale również uszkodzenie wyposażenia chlewni, a przede wszystkim – choroby przenoszone przez gryzonie. Zagrożeniem wynikającym z ich obecności w gospodarstwie jest uszkadzanie instalacji (np. elektrycznej) czy urządzeń służących do karmienia zwierząt. Jednak główną szkodą wyrządzoną przez myszy i szczury jest roznoszenie chorób niebezpiecznych dla świń. Dlatego należy zrobić wszystko, aby zapobiec rozwojowi populacji gryzoni na terenie gospodarstwa.

Gryzonie przenoszą groźne choroby

Szczury i myszy stanowią ważny wektor szerzenia się chorób. Szczury mogą przemieszczać się na odległość 3–4 km i przenosić wiele chorób, groźnych zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Gryzonie przenoszą bakterie: Escherichia coli, Salmonella, pasterelle, leptospiry, listerie, brucelle, wąglika, oraz wirusy: choroby Aujeszkyego, grypy, wścieklizny, a także pasożyty włośnicy i toksoplazmozy.

Gryzonie przebywają w pobliżu gospodarstw, gdyż mają tam stały dostęp do pożywienia. Zwłaszcza jesienią obserwuje się ich wzmożoną ...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:24