StoryEditorBydło mięsne

Jakie są zalety łagodnego odsadzania cieląt

10.04.2019., 15:04h
Odsadzanie cieląt to trudny czas dla cielęcia, jak i dla matki, dlatego powinno zostać przeprowadzone w sposób jak najmniej stresowy. Gdy źle przeprowadzimy separację młodych zwierząt od krów mamek narażamy je na stres, który może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.

Jak odsadzać, by nie stresować cielęcia?

Powszechnie stosowaną metodą odsadzenia jest nagłe oddzielenie cielęcia od matki. Młode przenosi się wówczas jak najdalej od krów, tak by nie miały ze sobą kontaktu wzrokowego ani słuchowego. Znacznie łagodniejszą metodą na wykonanie tego zabiegu jest stopniowe oddzielanie krów od cieląt, przez okres kilku dni. Początkowo krowy oddziela się od młodych na kilka godzin dziennie, umieszczając je np. w sąsiadujących okólnikach, a następnie każdego dnia stopniowo zwiększa się czas rozdzielenia oraz odległości między zwierzętami.

Najmniej stresogennym sposobem jest tzw. odsadzanie pełzające. Gdy zbliża się planowany termin odsadzenia, umożliwiamy cielętom korzystanie z dobrej jakości paszy (latem pastwiska, zimą kiszonki, siana lub pasz treściwych) na sąsiadującym okólniku np. stosując odpowiednie bramki o szerokości 40–45 cm, przez które krowy nie mogą się przedostać, natomiast swobodnie przechodzą przez nie cielęta. W kolejnych dniach zwierzęta przyzwyczajają się do coraz dłuższych okresów braku kontaktu między sobą.


Szczepienia cieląt powinny zostać wykonane na 4 tygodnie przed odsadzeniem. Takie działanie sprawia bowiem, że młode zwierzęta są dobrze przygotowane i zabezpieczone przed ryzykiem wystąpienia chorób w okresie już po odsadzeniuFot. Pixabay
  • Szczepienia cieląt powinny zostać wykonane na 4 tygodnie przed odsadzeniem. Takie działanie sprawia bowiem, że młode zwierzęta są dobrze przygotowane i zabezpieczone przed ryzykiem wystąpienia chorób w okresie już po odsadzeniu

Okres odsadzenia nie sprzyja zabiegom weterynaryjnym i zootechnicznym

Trzeba też pamiętać, że okres odsadzania nie jest dobry do przeprowadzania zabiegów weterynaryjnych i zootechnicznych, jak np. dekornizacja czy szczepienia. W tym bowiem czasie poziom hormonu- kortyzolu w organizmie jest wyższy i na takim poziomie może utrzymywać się przez dłuższy czas na skutek działania czynników stresowych. I właśnie z tego powodu wszelkie zabiegi u cieląt warto przeprowadzać wcześniej, przynajmniej na 30 dni przed planowanym terminem odsadzenia.

Ciepła woda zmniejszy stres

Po odsadzeniu cieląt od krów, rozdziela się je na dwie grupy (jałówki i buhajki), aby zapobiec przypadkowym pokryciom. Obie grupy zwierząt dodatkowo powinny być podzielone na grupy żywieniowe, które uwzględniają masę ciała. Warto zatem, by pomieszczenie dla młodzieży hodowlanej i opasowej było podzielone na kojce grupowe mogące pomieścić po 10–12 sztuk. Aby zmniejszyć stres u cieląt, po odsadzeniu można podawać im ciepłą wodę, która ma zastąpić mleko. Okazuje się, że jest to bardzo dobra metoda, bowiem cielęta mniej muczą co oznacza, że stres związany z odsadzeniem jest mniejszy.

Beata Dąbrowska
(Fot. Unsplash)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 13:09