Skaryszewskie „Wstępy” w nowej odsłonie

Hodowla Zwierząt
Data publikacji 21.03.2017r.

W pierwszy poniedziałek wielkiego postu tradycyjnie już odbyły się „Wstępy”, czyli Skaryszewski Jarmark Koński. Choć jest to dwudniowa impreza, to w ostatnich latach konie prezentowane były tylko podczas pierwszego dnia targów. W tym roku po raz pierwszy prezentowano je przez 2 dni.

Pierwszego dnia hodowcy przywieźli do Skaryszewa konie w typie zimnokrwistym i pogrubionym. Natomiast drugi dzień przeznaczony był dla koni w typie szlachetnym, prymitywnym, w typie kuca oraz osłów, mułów i osłomułów.
Ten piękny i wielki kasztanowaty ogier cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem przybyłych do Skaryszewa gości

– Mając na uwadze doświadczenia z lat poprzednich i wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, podjęliśmy decyzję o zmianie formuły obrotu końmi, tak aby każdy hodowca, który przybywa na Skaryszewski Jarmark Koński czuł się dobrze i wyjechał z naszego miasta zadowolony. Mamy nowe targowisko, które jest ogrodzone, zadaszone, utwardzone i oświetlone. Jednak ma ono swoje ograniczenia przestrzenne, co powoduje, że nie jesteśmy w stanie pomieścić w ciągu jednego dnia wszystkich koni. W związku z tym, po przeprowadzonych konsultacjach uwzględniających opinię hodowców i autorytetów środowiskowych, postanowiliśmy przy pewnych modyfikacjach przywrócić dawniej obowiązującą regułę i podzielić wstępy na dwa dni targowe. Pozwoli to na dobry i sprawny obrót zwierzętami, bez ścisku i tłoku, z zachowaniem zasad dobrostanu, a przede wszystkim zagwarantowane będzie miejsce dla każdego konia – argumentowali swoją decyzję organizatorzy.

Podczas tegorocznych „Wstępów” już po raz czwarty odbył się Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Podczas niego ogiery zimnokrwiste zaprezentowali hodowcy z województwa mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Pierwszym zaprezentowanym ogierem był Fiskus rasy polski koń zimnokrwisty Zygmunta Tomczyka z miejscowości Kuźnia w woj. mazowieckim. Ogier ten jest synem klaczy Febera i ogiera Łebek. Drugi na placu pojawił się Asul II Adama Kuropieski z miejscowości Siczki w woj. mazowieckim. Asul II jest synem Akacji i ardena Suliwan. Jako trzeciego zaprezentowano ogiera Subiekt rasy pkz Michała Guździa z miejscowości Polany Kolonia w woj. mazowieckim. Subiekt, podobnie jak Fiskus, jest synem ogiera Łebek. Jego matką jest Sasanka. Następnie na placu pokazowym pojawił się ogier Vox Dariusza Piwońskiego z miejscowości Odechowiec w woj. mazowieckim.Ogier Salus

W dalszej kolejności zaprezentowany został Salus Tomasza Niedźwiedzkiego z Borowicy w woj. lulelskim, a także ogier maści jasnokasztanowatej Was, którego właścicielami są Izabela i Robert Gizan z miejscowości Tychów Stary w woj. świętokrzyskim. Po nim pokazany został ogier Brykiet Adama Raka z miejscowości Majdan Moniacki. Duże zainteresowanie oglądających zwrócił karej maści Sabon Piotra Dąbrowskiego z Wilczowoli w woj. mazowieckim.Ogier Bursztyn rasy zimnokrwistej przyjechał na „Wstępy” aż z Podkarpacia

Sporą odległość do Skaryszewa musiał pokonać ogier Bursztyn Jacka Wiśniowskiego, który został przywieziony na „Wstępy” z miejscowości Tarnawce w woj. podkarpackim. Bursztyn jest synem ogiera Brin d’Or du Grimafond rasy belgijskiej zimnokrwistej i Bony po Rulonek. Na pokazie w Skaryszewie nie mogło zabraknąć głównego inicjatora tej wystawy, czyli Grzegorza Wiszowatego z miejscowości Grabowo w województwie podlaskim. Wystąpił on jako prezenter pokazując ogiera Stetson Adama Kuropieski. Jego matką jest Stefania po Wang, a ojcem Betowen po Bertram I. Następnie zaprezentowany został Bosz Michała Guździa. Jest on synem klaczy Bagieta po Blef i Ogiera Picador 3 po Gino ex Igor. Jako ostatni wystąpił Galius rasy arden polski Ryszarda Markowiaka z miejscowości Żbijowa w woj. łódzkim. Jest on synem Galekty po Lotus Du Dol i ogiera Pacha De Lagrange.Pokaz zręczności w wykonaniu Szwadronu  Ziemi Kozienickiej

Tradycyjnie podczas Skaryszewskiego Pokazu Koni Hodowlanych nie obyło się bez dodatkowych atrakcji. Władanie szablą, lancą oraz elementy dżygitówki, czyli woltyżerki kozackiej zaprezentował Szwadron Ziemi Kozienickiej występujący w Barwach 22 Pułku Ułanów Podkarpackich imienia Mjr. Jerzego Sas Jaworskiego. Formacją tą kierował Paweł Kibil, a oprócz niego wystąpili Tomasz Pająk, Maciej Tomala i Wiktor Basaj.


Józef Nuckowski

Partner serwisu