StoryEditorASF

Wirus ASF - jakie są objawy, jak dochodzi do zakażenia

20.01.2018., 13:01h
Wiele pytań rolników, podczas spotkania z powiatowym lekarzem weterynarii w Parczewie dotyczyły  wirusa ASF, sposobów jego przenoszenia i działań podejmowanych w celu zwalczania jego rozprzestrzeniania. Oto najważniejsze informacje dotyczące choroby.

Jakie zwierzęta chorują na ASF?


Nosicielem wirusa ASF jest dzik. Chorują świniowate czyli świnie, dziki i guźce, ludzie nie chorują.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem ASF? Jak wyglądają objawy?


Zakażenie najczęściej następuje z jedzeniem, ale także przez drogi oddechowe i uszkodzoną skórę. Objawy widać dopiero po 6–10 dniach po zakażeniu wirusem. Dlatego tak niebezpieczne jest kupowanie warchlaków z nieznanych źródeł po okazyjnej cenie. Już za kilka dni mogą zacząć chorować. Najpierw pojawia się gorączka, a po następnych kilku dniach sinica skóry uszu, brzucha, boków ciała, wybroczyny w skórze, duszność, pienisty i krwisty wypływ z nosa, biegunka z krwią i wymioty. Na ASF nie ma lekarstwa ani szczepionki. Walczy się z nim administracyjnie, wybijając świnie.


Skąd wirus w gospodarstwie?


Wirus może być zawleczony do chlewni poprzez wektor (nie choruje, ale przenosi wirusa). Ptaki, szczury, muchy, zwierzęta domowe mogą przenieść wirusa z miejsca na miejsce.


Jak długo wirus jest aktywny?


W padłym, chorym na ASF dziku, wirus jest aktywny i zaraża do czterech miesięcy. Wirus ten można przynieść na butach z lasu do gospodarstwa, dlatego potrzebne są maty i zmiana butów przed wejściem do budynków gospodarskich. Najlepiej na takie, w których chodzimy tylko po chlewni. W mięsie mrożonym wirus przeżywa tysiąc dni, w suszonym trzysta, mielonym sto pięć, we krwi 10–18 tygodni (w temperaturze pokojowej), w kale 11 dni.

W jakiej temperaturze ginie wirus?


Niska temperatura konserwuje wirusa. W temperaturze 55°C wirus ginie po 45 minutach, a w temperaturze 60°C po 20–30 minutach. ds


Więcej o spotkaniu rolników z powiatu parczewskiego w sprawie afrykańskiego pomoru świńprzeczytasz w artykule  "Rolnicy: Sami dzików nie wybijemy"

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 18:40