StoryEditorwiadomości z branży

Czego najbardziej obawiają się rolnicy w związku z "Piątką dla zwierząt"?

28.10.2020., 12:10h
21 października wczesnym rankiem, około stu rolników tamowało ruch na drogach wojewódzkich numer 694 oraz 627. Demonstracja doprowadziła do kilkugodzinnego sparaliżowania ruchu w Ostrowi Mazowieckiej.
Dlaczego protestują? Poprosiliśmy o wypowiedź kilku uczestników protestu.Patryk Kraszewski prowadzi z rodziną 60-hektarowe gospodarstwo rodzinne w miejscowości Kraszewo Czarne, gmina Boguty Pianki, specjalizujące się w produkcji roślinnej. W strukturze zasiewów dominuje kukurydza na ziarno, pszenica ozima, rzepak oraz trawy nasienne.

Niepokój wśród rolników

-Odczuwam wielki niepokój o przyszłość swojego gospodarstwa, ta ustawa spowoduje zmniejszenie rentowności produkcji roślinnej, poprzez spadek zapotrzebowania na rynku zbóż. Mimo obniżenia rentowności spowodowanego przez ustawę, będą dalej produkować i spłacać kredyty ze względu na ww. zobowiązania zawarte w biznesplanach. Rolnictwo to sieć naczyń połączonych. Jeżeli ucierpi jeden sektor, to producenci pozostałych sektorów również to odczują. Na własnym przykładzie już teraz zauważyłem spadek zainteresowania wśród lokalnych hodowców produkowanym ziarnem kukurydzy suchej oraz CCM. Najbardziej boli nas fakt, że przy tworzeniu przepisów nie konsultowano ich z rolnikami, a jedynie z organizacjami pseudo prozwierzęcymi. Uważam, że należy poszerzyć formę protestów, w postaci kampanii informacyjnej dla ludzi mieszkający...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 13:12