StoryEditorPorady prawne

Czy można odebrać jednemu rolnikowi ziemię, aby stworzyć drogę dla drugiego?

28.08.2020., 16:08h
Sąsiedzi przejeżdżali przez moją drogę i złożyli sprawę do sądu o drogę konieczną. W tym czasie inwestor – wójt gminy, zaakceptował plan rozbudowy tej drogi, wywłaszczając ten fragment mojej ziemi rolnej. Utrudnia nam to pracę w gospodarstwie, w którym hodujemy bydło. Czy można odebrać jednemu rolnikowi ziemię, aby stworzyć drogę dla drugiego? Jakie są podstawy prawne takiego wywłaszczenia?

Kiedy dopuszczalne jest wywłaszczenie?

Według art. 21 Konstytucji RP, wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy dokonuje się go na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 października 2018 r. (sygn. akt: I OSK 2333/18) orzekł, że „wywłaszczenie następuje na cele publiczne, to znaczy ze względu na dobro wspólne. Z tych przyczyn odszkodowanie w pełni ekwiwalentne może nie odpowiadać zasadzie słuszności, a odszkodowanie nie w pełni ekwiwalentne może być uznane za odszkodowanie słuszne”.

Co stanowi cele publiczne, które dopuszczają wywłaszczenie?

Celami publicznymi w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami są m.in.:

  • wydzielanie gruntów pod drogi publiczne, drogi rowerowe i drogi wodne, budowa, utrzymywanie oraz wykonywanie robót budowlanych tych dróg, obiektów i urządzeń transportu publicznego, a także łączności publicznej i sygnalizacji,
  • budowa i utrzymywanie publicznych urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gromadzenia, przesyłania, oczyszczania i odprowadzania ścieków oraz odzysku i unieszkodliwiania odpadów, w tym ich składowania,budowa i utrzymy...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 12:42