StoryEditorASF

Czy zostanie wprowadzony zakaz hodowli świń na wybiegu w strefie ASF?

27.07.2020., 16:07h
W odstępie kilku dni odnotowaliśmy dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwie lubelskim. Jedno w małym stadzie z 10 świniami, a drugie w gospodarstwie, w którym utrzymywano prawie 1900 zwierząt.  Nie najlepsze są też informacje dla rolników utrzymujących świnie ekstensywnie na wybiegach, gdyż rząd chce zakazać takiej formy produkcji.
W gospodarstwie w Woli Obszańskiej w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim, w którym potwierdzono 7. ognisko, utrzymywano 5 warchlaków, tucznika i 4 lochy. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami. Ognisko 8. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym było 1897 świń (444 prosięta, 507 warchlaków, 737 tuczników, 202 lochy oraz 7 knurów), położonym w miejscowości Gorajec-Zastawie w gminie Radecznica w powiecie zamojskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia.

Przypadki ASF u dzików potwierdzono natomiast w sześciu województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, lubuskim i wielkopolskim. Było ich 27, a od początku roku już 2838. W związku z występowaniem ASF u dzików Komisja Europejska włączyła obszar sześciu kolejnych gmin (lub ich części) województw warmińsko-mazurskiego i lubuskiego do obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona).

Nowe rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Dla tych, którzy walczyli o możliwość utrzymywania niektórych ras świń, jak chociażby mangalica, na wybiegach, nie ma dobrych wiadomości. Do konsultacji trafił właśnie projekt rozporzą...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 20:01