StoryEditorASF

Do redukcji dzików w związku z ASF myśliwi muszą mieć sprzęt

10.07.2020., 13:07h
Afrykański pomór świń może rozprzestrzeniać się w zachodniej Polsce, ponieważ wirus w dalszym ciągu krąży w populacji dzików. Duża powierzchnia lasów sprawia, że jest to obszar bardzo przyjazny dla dzików, trudny natomiast do polowań i znajdowania padłych sztuk. Konieczność redukcji pogłowia dzików jest niezbędna, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF.
Odnotowano kolejne, szóste ognisko afrykańskiego pomoru świń, jednak tym razem w Olecku w powiecie oleckim w województwie warmińsko-mazurskim. W gospodarstwie utrzymywano 122 świnie (27 prosiąt, 39 warchlaków, 45 tuczników, 1 knura i 10 loch). To pierwsze w tym roku ognisko ASF zlokalizowane w tej części kraju. Ostatnie zachorowanie potwierdzono na tym obszarze w czerwcu ubiegłego roku i od tego czasu obowiązywała tam strefa niebieska. Oznacza to, że po potwierdzeniu ogniska strefa niebieska zostanie utrzymana, choć istniała szansa jej zniesienia.

W ubiegłym roku na obszarze Polski potwierdzono 48 ognisk afrykańskiego pomoru świń, z czego aż 20 wystąpiło w województwie warmińsko-mazurskim. W tym roku aż cztery z sześciu odnotowanych dotąd ognisk stwierdzono w zachodniej Polsce, w województwach lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

ASF w ofensywie

W marcu afrykański pomór świń zaatakował olbrzymie stado trzody chlewnej w województwie lubuskim. Było to pierwsze ognisko ASF w tym roku i jednocześnie pierwsze w zachodniej części kraju. Na fermie, z którą współpracuje firma Agri Plus, kupując od niej prosięta, utrzymywano ponad 23 tys. świ...
Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 14:36