StoryEditorŚwinie

Jak zorganizować przegrupowania świń

06.09.2019., 10:09h
Przegrupowania zwierząt stanowią stały element produkcji. Za każdym razem u świń występuje stres oraz dochodzi do walk o hierarchię w stadzie. Skutkiem tego są zmniejszone przyrosty i urazy w wyniku pogryzień. Problemy te nasilają się wraz z wiekiem zwierząt.
Organizacja przegrupowań świń powinna być dobrze zaplanowana i sprawnie wykonana, a ich liczba w ciągu życia zwierząt jak najmniejsza. Mniej stresujące jest przejście zwierząt do innych pomieszczeń o tej samej technologii utrzymania niż na nowe miejsca o odmiennym systemie chowu. Im młodsze świnie, tym łączenie ich w jedną grupę jest łatwiejsze. Po przegrupowaniu należy zwierzętom zapewnić stały dostęp do paszy i wody. Przestrzeń dająca wygodę i komfort po karmieniu jest głównym czynnikiem sprzyjającym szybkiemu i w miarę bezproblemowemu ustaleniu hierarchii w nowo powstałej grupie.

Nie może być ścisku

Zwiększanie się masy ciała świń, zmiana pór roku, a nawet zmiana osób obsługujących są czynnikami zaburzającymi równowagę w grupie. W miarę wzrostu świń zmniejsza się też strefa przeznaczona do odpoczynku. Mimo że prawo wskazuje minimalną przestrzeń, jaką powinno się zapewnić zwierzętom, często jest ona zbyt mała, aby zagwarantować im należyty komfort. Taką strefę powinna charakteryzować optymalna temperatura, suchość i czystość miejsca do odpoczynku, a także możliwość swobodnego kładzenia się, wstawania i poruszania....
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 20:05