StoryEditorSzkodniki

Jak zwalczać drutowce w kukurydzy?

16.11.2020., 15:11h
Chociaż kukurydza dobrze wzeszła, to później w kilka dni zamarła, skarży się rolnik. To wina drutowców. Gdzie najczęściej żerują drutowce? Jak można je zwalczać przy ograniczonym arsenale środków ochrony roślin?
– Kukurydza powchodziła o nagle zamarła – z taką informacją o ważnym problemie dzwonił do redakcji kilka miesięcy temu nasz stały Czytelnik. Z informacją, bo problem był dobrze znany, ale było już za późno na ratowanie roślin. Były to niestety drutowce. Obiecałem rolnikowi, że jesienią przedstawimy w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” dostępne, możliwe do zastosowania w kukurydzy, ale i innych roślinach metody ograniczania szkodników glebowych, w tym drutowców.
Niestety, możliwości ograniczania drutowców (to larwy kilku gatunków należących do rodziny sprężykowatych, barwy od jasnożółtej do rudej) i pędraków (larwy chrabąszczowatych) są niewielkie. Nie da się ponadto wyeliminować tych szkodników glebowych raz na zawsze, bo rozwój jednego pokolenia drutowców trwa zwykle 3–5 lat, a larwy są na różnych głębokościach profilu gleby. Doskonałym miejscem ich rozwoju są trwałe użytki zielone, stanowiska bogate w materię organiczną, grunty odłogowane, bez uprawy płużnej.

Drutowce są dużym problemem, jeżeli uprawiamy rośliny zaraz po zlikwidowaniu użytków zielonych

Nasz Czytelnik wiedział z czym ma do czynienia, ale ro...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 11:32