StoryEditorporady prawne

Kto musi zadbać o stan melioracji, jeśli nie ma spółki wodnej?

06.02.2020., 09:02h
Spółka wodna nie funkcjonuje, ale ktoś musi zająć się utrzymaniem i konserwacją urządzeń melioracji wodnych. Na kim w takiej sytuacji spoczywa ten obowiązek? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

Urządzenia muszą być sprawne

Według art. 205 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów. Natomiast jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.

Unikanie tego obowiązku niesie konsekwencje

Według art. 206 ustawy, jeżeli obowiązek, o którym mowa w art. 205, nie jest wykonywany, właściwy organ Wód Polskich ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania. Z kolei zgodnie z art. 208, właściciele gruntów, na które urządzenia melioracji wodnych wywierają korzystny wpływ, oraz właściciele gruntów i nieruchomości sąsiednich są obowiązani umożliwić wejście na grunt w celu utrzymywania tych urządzeń.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 10:51