StoryEditorOwies

Mieszanki owsa i wyki - jak uzyskać dodatkowe białko z pola?

30.04.2020., 13:04h
W ostatnich suchych latach mamy duży problem z trawami, poczynając od ich wysiewu, poprzez cały okres wegetacji, bo o ile jeden pokos jest dobry, to drugiego nie ma prawie wcale, bo nie popadało. Poza tym jakość koszonych traw i zawartość w nich białka pozostawia wiele do życzenia. Przy układaniu dawki dla wysokowydajnego stada bydła każdy gram tańszego białka pozyskanego z własnego gospodarstwa ma znaczenie i wpływa na rentowność.
Kazimierz Więcko, hodowca bydła mlecznego z powiatu mrągowskiego, wciąż szuka najbardziej optymalnego wariantu, bo przy stadzie liczącym prawie 300 sztuk bydła, potrzeby są duże i wydatków nie brakuje. Hodowca zadowolony jest z lucerny, którą uprawia od czterech lat, 25 ha w czystym siewie. – Przy suszach daje sobie radę doskonale, co roku zbieram 4 pokosy. Pierwszy pokos idzie razem z trawami w silos, układam wszystko warstwami, a kolejne pokosy robię w baloty – wyjaśnia rozmówca.

Owies ma niewielkie wymagania co do jakości gleby

Podpatrywałem uprawę mieszanki owsa z wyką u znajomego hodowcy, który siał ją najczęściej na słabszych glebach, na dzierżawach, które miał na krótki czas i w które nie chciał inwestować. Nawet plon miał dobry, bo zbierał na ziarno średnio ok. 5 t z hektara – opowiada Kazimierz Więcko. Wyka ma wiotką łodygę i w czystym siewie jest podatna na wyleganie. Ale jeżeli wysiejemy ją w mieszance, to zboże będzie rośliną podporową. Owies ma niewielkie wymagania co do jakości gleby. Urośnie i na glebach o odczynie kwaśnym, i na obojętnym. Jest odporny na niskie temperatury.

Mam nadzieję, że moja ...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 07:40